Home / Tag Archives: детска

Tag Archives: детска

Нови 4 канали на МТВ

Македонската радио телевизија информира дека после големи подготовки и преземени активности известува дека почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали и тоа: МТВ 2 – 24 часовен канал на албански јазик, МТВ 3 – канал за спорт и забава, ...

Read More »

Нема организиран пречек на Новата година во Битола

Годинава, на 31. декември, за разлика од минатите години, нема да има организиран пречек на Новата 2017 година во Битола. Ова го соопшти градоначалникот на Битола, Владимир Талески, на прес-конференција, на која новинарите требаше да бидат информирани за тоа како ...

Read More »

Започна изградбата на детската градинка во Новаци

Со  камен-темелник  се означи започнувањето на градежните работи околу доградбата на детската градинка во Новаци во присуство на министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски, пратеничката Мирјана Хаџиевска , дечињата од Центарот за ...

Read More »

Симфониски концерт за деца „Петре и волкот”

Македонската филхармонија на 18.05.2016 година, во 18.00 ч. во НУ Центар за култура Битола ќе одржи симфониски концерт за деца, ќе ја изведе популарната оркестарска суита „Петре и волкот” под диригентство на маестро Борјан Цанев.   „Петре и волкот” е ...

Read More »

Детска аматерска театарска претстава „Бамби во светот на бајките”

Во салата во Општина Новаци членовите на драмската работилница од Културно- иновативниот клуб Новаци во соработка со “Дизни кидс“ од Битола ја одиграа премиерно детската аматерска театарска претстава „Бамби во светот на бајките”. Претставата беше дел од одбележувањето на 10 ...

Read More »