Home / Tag Archives: докази

Tag Archives: докази

Во домот на Боки не биле најдени пари, но најдени се докази

До рано утринава траел претресот во домот на Бојан Јовановски, односно во семејната куќа на неговите родители. Според иформации на „Фокус“, во домот на Јовановски не се најдени пари, како што веќе објавија дел од медиумите. Покрај уметнички слики од ...

Read More »

Презентирани докази на СЈО за “ Титаник“

Во презентација на материјални докази во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи рочиштето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. Јавниот обвинител Бурим Рустеми презентираше документи, списоци од избирачки места. СЈО пушти телефонски разговор меѓу (наводно) вработена во ...

Read More »

Во случај на нови докази судењето за 27 април почнува од почеток

Јавната обвинителка Вилма Русковска денеска изјави дека се прибираат докази за лицата кои беа дополнително споменати на судењето за случувањата во Собранието за 27 април, оти, како што рече, не може да се поведе постапка само врз основа на исказ ...

Read More »

Катица Јанева бара продолжување на мандатот на СЈО

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната пресконференција побара да се донесат соодветни решенија со цел обвинителството по истекот на мандатот во 2020 година да функционира во рамки на Основното јавно обвинителство за да гони корупција од ...

Read More »

Демонстрати ги спречуваат обвинтелите на СЈО

Дваесетината демонстранти под сенката на Судот, булеварот блокиран со автомобили. Во меѓувреме, СЈО е на пат натаму за да ги достави дополнениката на обвиненијата кои ги опфати првите меѓу еднаквите во ВМРО-ДПМНЕ – моќните Груевски и Мијалков.  Додека СЈО ита ...

Read More »

Уапсен инспектор од Битола кој примил поткуп

Денеска од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за корупција до Обвинителството во Битола ќе биде поднесена кривична пријава против лицето Н.Ц.(51) од Битола, за сторено кривично дело – “примање поткуп“. Станува збор за вработен ...

Read More »