Home / Tag Archives: фирми

Tag Archives: фирми

Во РЕК Битола немаше хаварија, штетата минимална

По информациите за дефектот во рудникот „Брод-Гнеотино“ денеска РЕК Битола со информација до јавноста во која се вели дека дефектот нема да влијае на било кој начин врз цената на произведената електрична енергија. „Заради комбинација на човечко невнимание и ,во ...

Read More »

Се тресат и други фирми поврзани со Камчев

Истражители освен во фирмите на бизнисменот Орце Камчев, влегоа и во повеќе фирми кои се во сопственост на повеќе лица, потврдуваат од СЈО. Како што претходно објавивме, утрово истражители влегоа во фирмите на бизнисменот Орце Камчев, но информации за приведени ...

Read More »

Продолжува судењето за Транспортер

По подолга пауза заради зафатеноста на судијката Добрила Кацарска утре во Крвичниот суд во Скопје продолжува судењето на обвинетите во случајот Транспортер. Според информации на Битолски весник за утре останува да се сослуша само уште еден сведок на СЈО, а ...

Read More »

Бончановски сам се разреши од секретар и сам се именува за раководител

Десната рака на Владимир Талески, Слободан Бончановски во пресрет на изборите си дал оставка од функцијата секретар на општината, за да веднаш потоа истиот со решение на градоначалникот Талески повторно бил нанчен за раководител на Секторот за финансии. Ова денеска ...

Read More »

Сертификат “ Коректна фирма “ за Адора инженеринг

Адора инженеринг доби сертификат „Коректна фирма“ за беспрекорна репутација и одлична етаблираност во бизнисот, како и за коректно спроведување на обврските кон клиентите и партнерите. Овој градежен бренд покажа одлично ниво на позитивни споменувања во интернет просторот во анализата на ...

Read More »

Првите луѓе на Општината со приватни фирми

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески и секретарот на општината, Слободан Бончановски имале приватни фирми. За Талески деновиве советникот на СДСМ, Горан Козаров ја информираше битолската јавност дека имал приватна фирма за производство на филм “Арт Медија “ ДОО Битола, а ...

Read More »

Тракторијада во општина Могила

Голем  саем  за земјоделство и тракторијада деновиве се одржа во општина Могила. Дваесет и пет фирми кои се занимаваат со  дистрибуција на механизација и друга земјоделска опрема, препарати за заштита и прихрана во земјоделското производство, како и компании кои даваат ...

Read More »

Битолското стопанство во тешка криза, серија стечаи ја тресат Битола

Нова стечајна треска ја тресе, во последно време, Битола. По горчливата судбина и стечајот во најслатката фабрика во Битола, Шеќераната “4 Ноември“, по над 90 години успешно опстојување, деновиве, во стечај замина и една од најстарите фабрики во градот под ...

Read More »

Финансиска (не)дисциплина

За нешто повеќе од еден месец, поточно од 1 јануари следната година, кај нас ќе стартува задолжницата, како средство за редовно плаќање. Задолжницата ќе важи за сите договори во бизнисот повисоки од 5.000 евра. Иако за овој начин на обезбедување ...

Read More »