Don't Miss
Home / Tag Archives: Гоце Делчев

Tag Archives: Гоце Делчев

Почнаа кадровските смени

По завршувањето на изборите во Чаир се создадоа можности за смени во образовните институции и јавните претпријатија. Денеска дојде до смени на неколку директори во неколку основни и средни училишта. Според информации на порталот на Битолски весни сменети се директорите ...

Read More »

Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. Очекуваме секој да ...

Read More »

ОУ “Гоце Делчев“ го одбележа патрониот празник

Учениците и вработените во Основното училиште “Гоце Делчев“ од Битола го одбележаа својот патронен празник, што го носи името на големиот македонски револуционер Гоце Делчев. На 3 мај се одржа свечена академија, која ја отвори директорката м-р Билјана Рахманова – ...

Read More »

Голема кражба во музејот на Гоце Делчев

Тешка кражба извршена во Музејот Спомен куќа на Гоце Делчев во Битола била пријавена вчера. Кражбата, информираат од полицијата, се случила во периодот од 3-ти до 8-ми месецов во Музјот каде е насилно влезено. Украдени се вредни експонати меѓу кои ...

Read More »