Home / Tag Archives: градско

Tag Archives: градско

Повреден битолчанец

Вчера претпладне кај Градско се случила сообраќајна несреќа, во која со тешки повреди се здобил битолчанец, пренесуваат од МВР. „На 03.12.2019 во 10.00 часот на патот Градско – Прилеп, на место викано „Фариш“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило ...

Read More »

Мермерна плоча падна на патот на Плетвар

Мермерна плоча од околу 20 тони паднала на едната коловозна лента напатот Градско-Прилеп, кај Плетвар на потегот кај Каменоломот, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради тоа, како што информираат, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента.

Read More »

Се обновуваат фасадите на три објекти во Битола

Во тек се активностите за обнова и конзервација на фасадите на три објекти во Битола. Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј Битола интензивно работат на обновата на фасадите на Средното музичко училиште и на ...

Read More »

Партерно уредување во централното градско подрачје

Завршува фазата на партерно уредување во централното градско подрачје во Општина Битола, која ја опфати пешачката патека на потегот од поранешна општина до средната Стоковна куќа и зафаќа површина од 1.200 метри квадратни, со инвестиција од 1.2 милиони денари.   ...

Read More »