Home / Tag Archives: Хан

Tag Archives: Хан

Заев оптимист за датумот

Премиерот Зоран Заев, попладнево е во Брисел, каде заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ. – Почитувани европски лидери, не ги гасете ѕвездите ...

Read More »

Хан: Не верувам дека Груевски ќе биде испорачан од Унгарија

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порача утрово пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ рече дека не верува дека Никола Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија во Македонија. Запрашан дали ги поддржува амандманите на Европскиот Парламент ...

Read More »

Јоханес Хан:Почеток на преговорите идната година

Владата соопшти дека Европската Унија одлучила Македонија да започне преговори за членство во 2019 година. „Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија, на денешната седница донесе одлука преговорите за членство на Република Македонија да започнат ...

Read More »

Македонија да ги почне преговорите

Македонија да ги започне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие напори“, рече Хан ...

Read More »

ЕУ ќе инвестира милјарда евра во Западен Балкан

Европската унија сака да инвестира во следните години околу милијарда евра во државите од Западен Балкан, изјави европскиот комесар за проширување Јоханес Хан. Тој нагласи во интервју за Дојче веле дека целта е подобро поврзување со ЕУ. Зборувајќи за самитот ...

Read More »

ЕУ ќе гради пруга од Црното до Јадранското море

Европската унија ќе ја финансира изградбата на железничката пруга од Kоридорот 8, која треба да ги поврзе Јадранското и Црното море и ќе минува преку територијата на Македонија, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Дојче Веле. Хан ...

Read More »

Средба Груевски – Хан

Попладнево дојде до средба помегу лидерот на ВМО ДПМНЕ Никола Груевски и Јоханес Хан. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски истакнал дека активностите кои се однесуваат на интеграциските процеси треба да се исполнат и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи за ...

Read More »

Сите да работаат на реформите на државата

Во својата изјава за медиумите еврокомесарот Јоханес Хан меѓу другото изјави: -Мојата порака е да се сконцентрираме на задачите што претстојат. Сите и опозицијата, релевантните инстутуции треба да работат на реформите државата да биде добро место за живеење на сите ...

Read More »

Хан – Заев на средба во “ четири очи”

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пристигна во Владата каде ќе одржи средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Хан за време на посетата има предвидено средба со делегација на Владата и ќе присуствува ...

Read More »

Хан и Прибе утре во Скопје

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија на разговори околу плановите за реформи на новата македонска Влада, како и да ја повтори поддршката на Европската унија за земјата да ги спроведе ...

Read More »