Home / Tag Archives: инвестиции

Tag Archives: инвестиции

Обновен и реконструиран Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничката болница во Битола

Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничката болница во Битола е комплетно обновен и реконструиран, и со тоа ќе се олесни неговото секојдневно функционирање, информираше на денешната прес-конференција раководството на болницата. –Изминатите месеци интензивно работевме нашиот Оддел за гинекологија и ...

Read More »

Нови инвестициски можности и збратимување на зоните „Жабени“ од Битола и „Тире“ од Турција

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски и Претседателот на Индустриската зона „Тире“ и потпретседател на Стопанската комора на Измир, Метин Акташ, потпишаа протокол за соработка помеѓу зоните „Жабени“ и „Тире“ . Ваквата соработка значи зајакнување на деловните односи помеѓу зоните, ...

Read More »

Реализиран проектот за реконструкција на улицата „Захарија Шумљанска“

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, изврши увид на завршните активности за реконструкција на улица „Захарија Шумљанска“. -Со асфалтирањето на улицата, проектот се финализира, со што се реализира долгогодишното барање на граѓаните, за обезбедување на соодветен пристап до Светонеделските гробишта-информираат ...

Read More »

Ќе се надмине хаосот во детските градинки

Изминатите години бевме сведоци на хаосот што владее во детските градинки во Битола. Лоши услови, недостаток на инвентар, недостаток на стручен и технички персонал, искршени и р́ѓосани санитарни чворови и неуредени дворови се наша реалност 13 години. И за жал, ...

Read More »

Груевски:Три нови инвестиции за 500 нови работни места

Првата добра вест е дека компанијата Malhotra Cables од Индија одлучи да инвестира во Македонија градејќи сопствен производствен погон во Технолошко-индустриската развојна зона во Скопје. -Се работи за инвестиција од 10 милиони долари која ќе донесе почетни 100 вработувања со ...

Read More »

Милошоски: Ќе продолжиме со изградба на нова спортска инфраструктура

Нов спортски комплекс кој што би бил од поголеми размери со ватерполо базен, спортска сала, гимнастичка сала, како и сала за боречки вештини, најави во Битола Антонио Милошоски носител на ИЕ 5 од Коалицијата за подобра Македонија. -Но нема да ...

Read More »

Реализирани 140 проекти за развој на Новаци

Градоначалникот на Општина Новаци, Лазар Котевски, изминатите денови излезе со отчет за сработеното, нешто што во изминатата деценија откако на власт во општината е оваа локална самоуправа се практицира од страна на Општината под водство на Котевски. Тој се осврна ...

Read More »

Битолчани го воскреснуваат туризмот во Преспа

Сите што во изминатите денови, откако почнаа летните одмори, макар еднаш биле на Преспанско Езеро се воодушевени. Некои дури не можат да поверуваат во глетката. Извонредно уредена песочна плажа, современ ресторан со капацитет од 360 гости,  специјализиран рибен ресторан за ...

Read More »

Наместо туристи коњи се разладуваат во Нижеполе

До пред само неколку години битолчани, а и многумина други,  кои барем еднаш престојувале како туристи во Зимско-летниот туристички центар “Нижеполе”, кој се наоѓа само на неколку километри од Битола, над селото Нижеполе,  тврдеа дека според место положбата и посебно ...

Read More »

Нова фекална канализација за новата населба во “Жданец“

Инфраструктурните активности на територијата на Општина Карпош продолжуваат со засилено темпо. По тој повод, градоначалникот на Општината   Стевчо Јакимовски даде изјава за медиумите во која ги објасни сите детали околу овој капитален проект на локалната власт. -Во фаза сме на ...

Read More »