Don't Miss
Home / Tag Archives: Јанева

Tag Archives: Јанева

Јанева:Законот беше моја библија

Благодарам што после 10 месеци молчење и пандемија можам да ја кажам вистината која и ја должам на јавноста. Чест и долножст ми беше што бев избрана за Специјален јавен обвинител. Библија на мојата работа беше Законот за кривична постапка ...

Read More »

Боки планирал Јанева да ја оперира кај Камчев, во Систина

Орце Камчев и Бојан Јовановски, освен за спасот на бизнисменот од кривичниот прогон за “Империја”, зборувале и за операција која требало да ја направи тогашната специјална обвинителка Катица Јанева. Разговорот бил тајно снимен, а во просторијата биле присутни сопругата на ...

Read More »

Катица ќе врши увид на доказите на Вилма

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска треба да изврши увид во доказите приберени за истрагата „Рекет“.  Јанева во вторникот беше во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција каде што беше повикана да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска. ...

Read More »

Крај на една заблуда

                                                    До пред само извесно време сега веќе екс специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, пред која не само обвинителите и судиите, трепереа дури  и политичарите, како од власта, така и од опозицијата, самуверено во нејзин препознатлив стил говореше: ...

Read More »

Одбиена жалбата,Катица Јанева останува притвор

Кривичниот суд и ја отфрли жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија за МИА од Кривичниот суд. Судот синоќа одреди триесетдневен притвор за специјалната јавна обвинителка Јанева. Притворот го бараше Јавното обвинителство поради основано сомнение ...

Read More »

Лисици за Катица Јанева

Блокиранa е улицата во која се наоѓа домот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Скопје, која во моментов се приведува. Таа вчера повеќе од четири часа даваше исказ во обвинителството за гонење криминал и корупција во врска со случајот ...

Read More »

“Хуманитарецот Боки Тредичи” и неговото “Риалити шоу”

                             Македонија е пред нова голема политичка криза. Иронијата да биде поголема колапсот не и се заканува на Македонија поради високите јулски температури, кои достигнуваат и над 35 степени,  туку поради “Реалното шоу”, на кое сме сведоци деновиве, ...

Read More »

Јанева најави нови истраги за Империја

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева синоќа, околу 1:30 часот по полноќ, пристигна во Кривичниот суд за да ги подигне решенијата со кои им се одреди притвор на петмината осомничени во истрагата „Империја“. -Набргу ќе соопштиме дека истрагата за овој случај ...

Read More »