Home / Tag Archives: кампања

Tag Archives: кампања

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), во соработка со Мото Асоцијацијата на Македонија на МК мото клубови, Министерството за внатрешни работи и Општинските совети за безбедност на сообраќајот на патиштата, во текот на оваа седмица во повеќе ...

Read More »

Кампања „За безбедно лето“

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Министерството за внатрешни работи и Факултетот за безбедност – Скопје, во Дојран реализираат активности од летната кампања „За безбедно лето“.Кампањата се реализира со цел подобрување на безбедноста на сообраќајот ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ја прослави победата на изборите пред Општинскиот комитет

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Битола симпатизерите на партијата ја прославија победата на вчерашните Парламентарни и втор круг на Претседателски избори. -Никој не победил народ! Благодариме, Битола!Битола секогаш е носител на промените.Државата во рацете на народот-им порача на членовите и ...

Read More »

Одговорно паркирање

Неправилното паркирање е причина за голем број на сообраќајни незгоди во кои страдаат децата, пешаците и велосипедистите. Затоа, РСБСП потсетува дека возачот, односно сопственикот на возилото не смее да запре или паркира возило: • на обележан пешачки премин, како и ...

Read More »

Кампања „Паркирај совесно и одговорно“

Потребата за паркинг места е сѐ поистакната заради континуираниот пораст на бројот на моторни возила во РСМС, зголемениот број на жители во населените места и модерните навики на луѓето за почесто користење на индивидуално моторно возило наместо јавен превоз или ...

Read More »

Силјан Мицевски сведок во “Талир “

Ново рочиште за предметот „Талир“, што се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одржи на 20 март, откако денеска во Кривичниот суд во Скопје странките дадоа воведни говори. Обвинителството денеска побара за следното рочиште да бидат повикани ...

Read More »

Планинарите сами ќе го обновуваат Копанки!

Ако се суди според преписката која во изминатите денови се води меѓу планинарскиот клуб Пелистер и локалната самоуправа, по се изгледа дека до компромис нема да дојде и планинарите сами ќе го обновуваат домот “Копанки“, кој изгоре до темел пред ...

Read More »

Денес завршува изборната кампања

На полноќ завршува дваесетдневната изборна кампања и почнува молкот пред локалните избори во недела. Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе ја заокружи кампањата со средби со граѓани во Дебарца и Вевчани, и со митинзи во Струга и Охрид. ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ветува нереален популизам

Во врска со изнесените констатации на општинската организација на СДСМ, со реакција се јавија од ВМРО ДПМНЕ. Во реакцијата меѓу другото се вели: -Почитувани од СДСМ, програма немате , капацитет немате, способни луѓе немате, поддршка немате  и ви останува само ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со митинзи во Демир Хисар и Битола

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија” денеска ќе одржи два митинзи. Првиот митинг ќе биде во Демир Хисар (Градски Плоштад) во 17:30 часот, а вториот митинг ќе се одржи во Битола ( Плоштад Магнолија) со почеток од 20:00 часот.  

Read More »