Home / Tag Archives: математика

Tag Archives: математика

Математичко прашање со политичка позадина од Наташа за Наташа

Денеска на прес конференција кандидатката за советничка на ВМРО ДПМНЕ Наташа Марковска му постави на кандидатката за градоначалник на СДСМ и Коалицијата математичко прашање со политичка позадина. -Кандидатката на Заев за Битола секојдневно продолжува да бега од одговор на поставените ...

Read More »

Протест на битолските средношколци

Средношколците од Битола денеска излегоа на протест против лошите реформи во образованието. Тие точно на пладне се собраа пред медицинското училиште и преку Широк Сокак се упатија до општина Битола, каде до Секторот за образование ги доставија двете барања: укинување на ...

Read More »

Средношколците протестираа против екстерно и математика

Неколку илјади средношколци со транспаренти в рака денеска кажаа не на екстерното тестирање и полагањето математика како задолжителен предмет од државната матура. Тие маршираа од градскиот парк до пред зградата на Министерството за образование и наука. Меѓу присутните освен средношколци ...

Read More »