Home / Tag Archives: Никола Димитров

Tag Archives: Никола Димитров

Само зборувајќи, а не “тепајќи” се со Грција можеме да влеземе во ЕУ

Одговарајќи на новинарско прашање како ја коментира изјавата на  својот колега Коѕијас  на средбата во Солун,  околу тоа дека Грција никогаш не го проблематизирала идентитетит  и јазикот на македонскиот народ, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, за ...

Read More »

Димитров се сретна со Жбогар

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес ја оствари првата средба со амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата министерот Димитров ја потенцираше подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи со цел ...

Read More »