Home / Tag Archives: обвинение

Tag Archives: обвинение

Обвинение за организаторите на 27 април

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе обвинение за организаторите на „27 април“, односно за насилниот упад во Собранието, за што обвинети се екс министерот Миле Јанакиески, пратеникот Трајко Вељаноски, екс министерот Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК, Владимир ...

Read More »

Обвинение за возачот на Панделевски

Обвинителството поднесе обвинение за возачот на Цветан Панделевски, сопственик на компанијата „Пелистерка“, бидејќи барал мито од 150.000 евра од неговата сопруга за да го извади Панделевски од притвор, кој му беше одреден како осомничен во случајот на СЈО „Империја“. Освен ...

Read More »

СЈО инсистира на притвор за Пешевски

Поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, обвинет во предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ е шокиран од барањето на СЈО за притвор за човек како него, кој работел за интересите на Република Македонија и благодарение на неговата работа 10 илијади лица добиле ...

Read More »

СДСМ:Во акцијата на МВР настрадаа невини земјоделци од Могила

Во врска со акцијата на МВР против “тутунопроиводителите” кои одгледуваа тутун тип “вирџинија” на црно во Могила, денеска со реакција се јави потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски. -Наместо борба со организираниот криминал со тутун и цигари, МВР ги казни невините ...

Read More »