Home / Tag Archives: Орце

Tag Archives: Орце

Заврши сослушувањето на сведоците на Катица Јанева

Завршено е испитувањето на сведоците предложени од обвинетата Катица Јанева во случајот „Рекет“. Последни на листата, зад затворени врати беа бизнисменот Јордан Камчев и ексобвинителот на СЈО, Артан Ајро. Адвокатката Ирена Фрчковска која ја застапува Јанева во „Рекет“ за „Макфакс“ ...

Read More »

Бугарска фирма на Камчев и Панделевски ја купуваат “Пелагонија Енерџи“

Орце Камчев, односно Орка холдинг, и Цветан Панделески од Пелистерка, со заедничка фирма од Бугарија ја купуваат Пелагонија Енерџи, која е во сопственост на ЗК Пелагонија. Како што објави Македонска берза, одлуката треба да се усвои на акционерското собрание на ...

Read More »

Орце Камчев ги повлекува бизнисите од Македонија

Бизнисменот Орце Камчев во изминативе месеци тивко и полека ги напушта бизнисите во земјава, пишува Слободна Европа. Се повлече од управувањето и стана малцински сопственик на Систина, а претходно се повлече од директорското место во Орка Холдинг. Осомничениот бизнисмен во ...

Read More »

Полицијата и го одзеде намештајот што на Катица и го купил Орце

Мебел во моментов се изнесува од домот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Козле, откако таа таму беше вратена со полициска придружба по претресот извршен во нејзината канцеларија во Специјалното јавно обвинителство. При претресот во СЈО со налог е ...

Read More »

Продолжува серијалот “Рекет“

На дигиталното издание на италијанскиот весник Ла Верита денеска беа објавени третата група на судио материјали поврзани за случајот „Рекет“, кои всушност се телефонски разговори меѓу првосомничениот Бојан Јовановски – Боки 13 и бизнисменот Орце Камчев, во кои, според весникот, ...

Read More »

Катица Јанева се смилува,Камчев и Панделевски Нова година ќе ја чекаат дома

Бизнисмените Јордан Камчев и Цветан Панделески излегуваат од затвор, бидејќи Апелационен суд Скопје им одреди мерка куќен притвор. „Со решение на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје КСЖ-844/18 од 27.12.2018 година против обвинетиот Ј.К. од Скопје е определена мерка куќен ...

Read More »

Орце Камчев нуди 14 милиони евра да се брани од слобода

Имот вреден околу 14 милиони евра нуди бизнисменот Орце Камчев и гаранитра дека нема да бега Според информациите, станува збор за недвижен имот на Камчев и неговата фамилија. Прашање е дали Кривичен ќе ја прифати понудата ќе се знае следната ...

Read More »

Продолжен притворот и за Цветан Панделевски

Притворот на петмина обвинети во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство им е продолжен за уште 30 дена. Сега, тие имаат право на жалба до Апелацискиот суд. Во случајот „Империја“ кривично се гонат 13 лица, а првично притвор им беше ...

Read More »

Орце Камчев останува уште 30 дена во Шутка

Кривичниот суд во Скопје денеска му определи нови 30 дена притвор на Орце Камчев. Тој е осомничен во случајот „Империја” на Специјалното јавно обвинителство. Тој, заедно со Ненад Јосифовиќ и Зорица Арсовска, Цветан Панделески и Тодор Мирчевски остануваат уште еден ...

Read More »

Одбиена жалбата, Мијалков останува во притвор

Кривичниот совет ја одби жалбата на Сашо Мијалков за триесетдневиот притвор и тој останува во Шутка Мијалков деновиве доби 30 дневен притвор за случајот Империја, во кој се обвнети уште, Орце Камчев и Цветан Панделевски.

Read More »