Don't Miss
Home / Tag Archives: патишта

Tag Archives: патишта

СИГУРНОСНИОТ ПОЈАС СПАСУВА ЖИВОТ

Користењето на сигурносен појас е наменето исклучиво за лична безбедност и заштита на возачот, односно патникот, во случај на ненадејно запирање на возилото или сообраќајна незгода. Според Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата, сигурносниот појас е склоп од ремени ...

Read More »

Чисти и проодни патишта во Општина Новаци

Општина Новаци успешно се справува со интензивните врнежи на снег која ја зафатија територијата на општината во изминатиот период. Во делот каде што е надлежна општината чистењето на снегот од локалните патишта , улици и тротоари го извршува фирмата која ...

Read More »

Цунами во Индонезија однесе 168 жртви

Најмалку 168 лица загинаа, а над 745 се повредени минатата ноќ при налет на цунами во крајбрежните области меѓу индонезиските осторви Суматра и Јава, предизвикано од ерупција на вулканот Анак Кракатау. Како што соопшти утрово портпаролот на индонезиската Агенција за ...

Read More »

Фетаи до Трајковски, што бараше во Будимпешта

Обвинителката Фатиме Фетаи, на денешното рочиште за насилството во Општина Центар, побара објаснување од обвинетиот Александар Трајковски, која е целта на неговото патување Будимпешта, каде беше фотографиран заедно со пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, при што тој потврди дека се ...

Read More »

Ковачевски: Ни по три изборни циклуси не е изградена пругата за Грција

-Најавената железничка  пруга до Грција  и по  3 предизборни ветувања на ВМРО ДПМНЕ ја нема. Парите од државата и од европските фондови се потрошени, подизведувачите останаа без пари, фирмата блиска до Груевски и Јанакиески…си замина од Република Македонија. Кога СДСМ ...

Read More »

Магла на дел од патиштата

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива тековно по влажни коловози. Појава на магла со видливост од 50 метри до 200 метри има на Стража, Маврово, Крушево, Делчево и Велес-Скопје, информира Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“. Во клисурите и ...

Read More »

Пуштени локалните патишта во Буково и Крстоар

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, градоначалникот на  Битола Владимир Талески, заедно со пратениците Лилјана Кузмановска и Зоран Илиоски, официјално го означија пуштањето во употреба на локалните патишта за селата Буково и Крстоар. И двата проекти се од ...

Read More »