Home / Tag Archives: петмина

Tag Archives: петмина

Амнестирани уште петмина обвинети за 27 април

Уште пет лица обвинети во предметот за 27 април, се амнестирани со одлука на Кривичниот суд, а согласно Законот за амнестија, изгласан во Собранието. Од судот соопштија дека се уважени пет барања на обвинети лица, по претходно добиено мислење од ...

Read More »

СДСМ ги одбра кандидатите за градоначалници. Битола на стенд бај

Веќе и официјално се потврдени имињата на дел од кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори. Дел од нив, веста ја објавија на нивните профили на социјалните мрежи, а некои имиња се обелоденија и на прес-конференциите. Последната потврда е дека ...

Read More »

Петмина кандидати од СДСМ и Коалицијата на анкетните листи

За градоначалничката фотелја на Владимир Талески се утврдени петмина кандидати од СДСМ и Коалицијата. Листата од пет кандидати според извори на порталот на Битолски весник веќе е пуштена на анкета кај граѓаните. Кандидати се Наташа Петровски, советник во општиата, советникот ...

Read More »

Петмина судии останаа без имунитет

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ . На седницата, која беше затворена за јавноста, судиите расправаа по барањето на кривичната судијка Верка Петковска ...

Read More »

Професори од СОУ “Таки Даскало“ на обука во Италија

Петмина професори од Средното општинско училиште Таки Даскало од Битола, од 25 март до 7 април, ќе патуваат на обука во Мандовио, Италија, во рамките на проектот “Иднината на образованието е во имплементација на европската клима за учење во училиштето”, ...

Read More »