Home / Tag Archives: притвир

Tag Archives: притвир

Мијалков Нова Година наместо во Шутка ќе ја слави во Мериот

Предлогот на Специјалното јавно обвинителство за куќен притвор на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, ќе биде доставен денеска во Кривичен суд, пренесува „А1он“. По вчерашното преиначување на одлуката за куќен притвор на неколкумина осомничени за случајот „Империја“, само уште Мијалков ...

Read More »

30 дена притвор за обезбедувач на Парламентот

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на Абдулфетах Алими, обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението Алими ги дал ...

Read More »

Притвор за петмина осомничени

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по произнесување на спроведените лица во судот во однос на предлогот на обвинителството, донесе решенија со ...

Read More »

Груевски сака да оди кај Орбан, судот не му го враќа пасошот

Никола Груевски бара судот да му го врати пасошот оти унгарскиот премиер Виктор Орбан го поканил на состанок за да дискутираат за политички прашања. Освен поканата, како доказ дека е потребно да излегува од државата Груевски ја испратил и тековната ...

Read More »

Ќе има ли притвор и за кого

Судиите од скопскиот основен суд Скопје 1, во текот на вчерашниот ден одлучуваа за притворот што го побара СЈО при поднесувањето на 17-те нови обвиненија. Според она што е познато, помеѓу лицата за кои се бара притвор се поранешен премиер, ...

Read More »