Home / Tag Archives: рихтер

Tag Archives: рихтер

Охрид повторно се треси

Тлото во Охридскиот регион се уште се тресе. Изминатата ноќ, неколку минути пред полноќ или 11.49ч во охридско-ресенскиот крај европската сеизмолошка опсерваторија регистрираше земјотрес со магнитуда од 3.0 степени по Рихтер на длабочина од 2 километри. Еден час подоцна или ...

Read More »

Серија јаки земјотреси од Грција почувствувани во Битола

Тлото на Јанина не се смирува по првиот земјотрес кој вчера беше почувствуван и во југозападна Македонија следуваа уште неколку со послаб интензитет од околу 4 степени според рихтеровата скала. До овој момент сеизмолошите обсерватории имаат регистрирано пет земјотреси со ...

Read More »

Земјотрес ја потресе јужна Грција

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтер, го погоди југот на Грција, соопшти американскиот Геолошки завод.  Европскиот медитерански сеизмолошки завод соопшти пак, дека земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според Рихтер. Земјотресот се случил во шест часот и ...

Read More »