Don't Miss
Home / Tag Archives: РМ

Tag Archives: РМ

За 27 април обвиненија против 30 лица

Јавното обвинителство на РМ денеска до основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против 30 лица во врска со настаните од 27 април 2017 година, соопшти на прес-конференција државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Како што Јовески појасни, 28 лица од ...

Read More »

Села и Заев се раздружија!?

Алијансата на Албанците не го прифатила понуденото вицепремиерско место за реформи во Владата на РМ. Ова, како што информираат од Владата, е исходот од попладневната средба на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Во информацијата од ...

Read More »

Кривични пријави за екс министерот Миле Јанакиески

СВР Битола, ПС- Прилеп преку Основното јавно обвинителство- Прилеп до Основното јавно обвинителствоза гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, поднесе кривична пријава против лицата М.Ј.(39) од Скопје, Д.Р.(64) од Прилеп, С.Т.(63) од Прилеп и В.Ј.(51) од Прилеп, поради ...

Read More »

Опозицијата во обид да го спаси Зврлевски

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници. Веднаш по обраќањето на заменик-министерот за правда Оливер Ристовски, претседателот ...

Read More »

Премиерот Заев на баклава со Талат Џафери

Политичари, дипломати и претставници на верските заедници во Македонија денеска во хотелот Александар Палас заеднички го прославија муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам. Домаќинот, Исламската верска заедница, според традицијата ги почести со баклави. Присутни беа премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат ...

Read More »

СДСМ шири дефетизам

По прес конференцијата на пратеникот Васко Ковачевски за  хаварите во рудникот Суводол со реакција се јавија од АД ЕЛЕМ. -СДСМ  продолжува да шири лаги и дефетизам.  Во повеќе наврати во минатото, АД ЕЛЕМ успеваше да ги демантира  лагите и ширењето ...

Read More »