Home / Tag Archives: сдсм

Tag Archives: сдсм

Потписи за свикување седница на Парламентот

Пратеници од СДСМ и од нивните коалициски партнери денеска се уште се консултираат, но и собираат потписи за иницијативата за свикување седница на распуштеното Собрание на Република Северна Македонија, за како што информираат, претседателот на Парламентот да свика седница за ...

Read More »

Геро ретерираше.Не ги објави имињата на Кики и Фрики

Бранко Геровски кој прв го откри скандалот со аферата “Рекет“ ретерираше. Иако најави дека денеска ке ги објави имињата на Кики и Фрики сепак тој истите не ги објави. Во врска со неговата таква одлука тој напиша Во ред, ако ...

Read More »

Грижа за земјоделците

После повеќе од една деценија манипулирање од страна на ВМРО ДПМНЕ со земјоделците заради лични интереси, конечно имаме власт која се грижи за вистинските потреби на вистинските земјоделци. Со новата мерка на владата на СДСМ, земјоделците ќе добијат повеќе од ...

Read More »

Над 15 кандидати за локален лидер на СДСМ

По смената на локалниот лидер на СДСМ, Методија Тасевски и објавувањето на повикот за самокандидирање за нов лидер на Општинската организација досега се пријавиле над 15 кандидати. Според информации на Битолски весник интересот за претседател на Општинската организација е исклучително ...

Read More »

Кирацовски шеф на Изборниот штаб на Пендаровски

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски е избран за шеф на Изборниот штаб за претстојните претседателски избори. Изборниот штаб на СДСМ, заедно со останатите политички партии кои го поддржуваат заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, е подготвен да организира позитивна, ...

Read More »

Протестот пред Собранието заврши, продолжува утре

Заврши протестот пред Собранието откако седницата за уставните измени што почна доцна попладнето, по експозето на премиерот Зоран Заев, беше презакажана за утре во 13 часот. Учесниците на протестот најавија дека утре напладне повторно ќе се соберат пред собраниската зграда ...

Read More »

Амнестија

Како и на двата претходни протестни маршеви, така и на последниот протестен марш во Кавадарци, новиот лидер на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски уште еднаш побара амнестија за сите кои се обвинети, или осудени за крвавите настани  во Сбранието на 27 ...

Read More »

ВМРО најавува жешко лето

ВМРО-ДПМНЕ од денес ја почнува акцијата „Лето за Македонија“, изјави Игор Јанушев генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и додаде дека 1.500 тимови на партијата ќе го посетат секој град, секое село, секој еден дом и ќе допрат до секој еден граѓанин. ...

Read More »

СДСМ: ВМРО да ги поддржи реформите

Како реакција на прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  од СДСМ велат дека целосно се неосновани тврдењата дека нема услови за демократско функционирање на Собранието. Од таму додаваат дека граѓаните и целокупната јавност од новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ очекуваат ...

Read More »