Don't Miss
Home / Tag Archives: силен

Tag Archives: силен

Силен земјотрес го стресе Крит

Силен земјотрес со јачина од 5.3 степени според Рихтеровата скала го погди грчкиот остров Крит, соопшти Грчкиот институт за геодинамика.Епицентарот на земјотресот бил во близина на крајбрежниот град Иерапетра, односно на 60 км југоисточно од градот Ираклион. Иако потресот бил ...

Read More »

Силен земјотрес го погоди Охрид

  Силен земјотрес со магнитуда од 5.2 степени по Рихтер пред десетина минути го погоди Охрид. Потресот се почувствув и во Скопје и околината. Епицентарот бил на длабочина од 2 километри, во близина на селото Косел. Станува збор за регионот ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди западна Кина

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска западниот кинески регион Сичуан, соопшти денеска Геофизичкиот институт на САД, јави БТА. Епицентарот на земјотресот бил на 50 километри јужно од градот Шахци, на длабочина од 55 километри. ...

Read More »