Don't Miss
Home / Tag Archives: симптоми

Tag Archives: симптоми

Прес конференција на министерот за здравство Филипче

На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот преглед на пациентката е направен на 16 март. Таа дошла со температура ...

Read More »

На „Ало докторе“ 1.229 повици за една недела

– На телефонскиот број за медицински совет „Ало докторе“ изминатата недела се регистрирани 1.229 повици, а од ставањето во функција на линијата во септември 2014 година вкупно 103.219 јавувања – соопшти денеска Здравствен дом Скопје. Линијата е достапна секој ден ...

Read More »

Пријателот на Британецот: Џефри не беше алкохоличар, два дена не се чувствуваше добро

Британскиот бизнисмен Инглиш, пријателот на Британецот кој почина со слични симптоми на ебола, за Телеграф.мк, раскажува што се случува во хотелот и што се случило со неговиот пријател. Инглиш раскажува дека со својот пријател, веќе починатиот Колин Џефри, дошле во ...

Read More »

Што треба да знаете за Еболата?

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во Гвинеја, Сиера Леоне, Либерија и Нигерија. Моментално напорите се ...

Read More »

Костовска: Се испитува дали пациентот починал од ебола

Од Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби сме информирани дека денеска околу 15 часот е примен пациент со тешка, брзопрогресирачка клиничка слика и неконтактибилен, донесен со возило на Итна медицинска помош од хотелот каде престојувал. И покрај преземените ...

Read More »