Home / Tag Archives: сјо

Tag Archives: сјо

Владата го раздолжува СЈО

Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство, подобро е да се платат на време отколку по судски пат со камати Владата на Република Северна Македонија на 2 април 2020 година донесе ...

Read More »

Заев до Мицкоски: До изборите да се донесе Законот за Обвинтелство

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е оптимист дека до 12 април и пред распуштање на Парламентот, ќе се донесе законот за јавното обвинителство. Тој денеска, пред средбата со бизнис заедницата во Стопанската комора на Македонија, го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »

СЈО како Алајбегова слама

                                              Откако Владата го отвори сајтот “отворени финансии “ македонската јавност е сведок за начинот на кој се трошени  парите на граѓаните.             Деновиве бевме сведоци на шокантни примери како во времето на Груевски некои телевизии во Македонија ...

Read More »

Сад инсистираат СЈО да постои

Амбасадата на САД во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги испита сите наводи за корупција и да ги гони како оправдани, засновани врз законот и веродостојни факти. -Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на ...

Read More »

“Хуманитарецот Боки Тредичи” и неговото “Риалити шоу”

                             Македонија е пред нова голема политичка криза. Иронијата да биде поголема колапсот не и се заканува на Македонија поради високите јулски температури, кои достигнуваат и над 35 степени,  туку поради “Реалното шоу”, на кое сме сведоци деновиве, ...

Read More »

Не само Бојан туку и други го злоупотребуваа моето име

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по една недела молк и криење, денеска се појави во просториите на СЈО. Во изјава за медиумите Јанава истакна дека го охрабрува обвинителството да го расчисти случајот „Рекет“ до крај. -Од моментот на мојот избор ...

Read More »

Жбогар: Македонија не е во политичка криза

Случајот со СЈО и обвинителката Катица Јанева го гледам од позитивната страна. Гледаме дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата, дека води борба против корупцијата на високо ниво. Сметам дека ги подржуваме Јавното обвинтелство да биде поангажирано и да работи ...

Read More »

Трајанов бара вонредна седница на Парламентот

Демократскиот сојуз смета дека актуелните случувања сврзани со Специјалното јавно обвинителство налагаат потреба од одржување на вонредна седница на Парламентот на Република Северна Македонија, на која ќе се расправа за работата на СЈО и ќе се донесат законски измени со ...

Read More »

Оставка на Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поднесе оставка. Таа, во писменото соопштение ја информира јавноста дека нема да дозволи нејзиното име да биде искористено за алиби со кое во заложништво се држи судбината на СЈО. „Во моментот кога со консензус на ...

Read More »

Екс министерот за Ставревски на распит в полиција

Зоран Ставрески, бил повикан на информативен разговор во Финансиска полиција минатата недела, потврди директорот на Финансиска полиција, Арафат Муареми, без да открие за поради кој предмет е повикан поранешниот министер за финансии. – Зоран Ставрески беше повикан на информативен разговор ...

Read More »