Home / Tag Archives: сообраќај

Tag Archives: сообраќај

Ден на културата во сообраќајот

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата секоја година го одбележува 11 мај – Денот на културата во сообраќајот со цел подигнување на свеста на сите учесници во сообраќајот за законско, етичко и толерантно однесување, со што ќе се ...

Read More »

Да придонесеме за поголема безбедност на децата во сообраќајот

Децата се една од најранливите категории учесници во сообраќајот. Токму затоа неопходно е да се вложат заеднички напори за унапредување на нивната безбедност во сообраќајот. Треба да се има предвид дека тие се рамноправни учесници во сообраќајот на патиштата и ...

Read More »

Не користи мобилен телефон додека возиш!

Современото живеење не може да се замисли без користење на мобилен телефон. Но, наспроти предностите и функционалноста, неговата употреба додека сте вклучени во сообраќајот на патиштата може да биде причина за несакани ситуации. Користењето на мобилен телефон додека управувате со ...

Read More »

Честит 8 Март, биди горда што возиш безбедно!

Жените се рамноправни учесници во сообраќајот на патиштата, и како пешаци и како возачи. Повеќе истражувања укажуваат дека тие имаат одлични компетенции за управување со моторно возило, дека возат внимателно, паркираат совесно и ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, а ...

Read More »

Возете внимателно: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Слаб снег врне во Маврово, Крива Паланка и на планинскиот премин Ѓавато. Сообраќајот на магистралниот пат А3 Ресен – Битола – Прилеп кај н. Баир е во прекин од 18,10 ...

Read More »

Нормализиран сообраќајот на патот Битола-Прилеп

Од 16:50 часот е нормализиран сообраќајот на патниот правец Битола-Прилеп и Битола-ГП„Меџитлија“, како и на регионалниот пат Битола-село Новаци што води кон РЕК„Битола“, соопшти АМСМ. Сообраќајот беше во прекин од 15 часот.

Read More »

Укината забраната за камиони на „Ѓавато“

Во 12:05 часот денеска е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Ресен – Битола преку планинскиот превој Ѓавато, но се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема, информира Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“. Се уште ...

Read More »

Нормализиран сообраќајот на патот Ресен-Битола-Прилеп

Сообраќајот на сите патни правци низ државата патишта се одвива без забрани, по суви коловози. Магистралниот пат А-3 ,„Ресен-Битола-Прилеп“, кој поради одрони на патот беше затворен за сообраќај е нормализиран за сите видови на моторни возила. Интензитетот на сообраќај на ...

Read More »

Тргна “Едукативниот автобус’’ од Општина Карпош

Во рамките на активностите  за унапредување на безбедноста на децата во сообраќајот, преку проектот ,, Едукативен автобус’’ , денеска,  учениците од ООУ ,, Братство’’ тргнаа   во сообраќајна обиколка низ улиците на Скопје. Целта на проектот е запознавање на децата со ...

Read More »

Утре ќе се пренасочува сообраќајот во близина на црквата Архангел

Од СВР- Битола ја информираат јавноста дека  по повод верскиот празник Архангел ,утре заради зголемена фреквенција и движење на луѓе и возила на тој реон околу црквата, од страна на сообраќајната полиција во попладневните и вечерните часови ќе има пренасочување ...

Read More »