Home / Tag Archives: тутун

Tag Archives: тутун

Полицијата го сардиса Могила

Во село Могила се пронајдени 24.826 килограми тутун тип „Вирџинија“, како и шест ниви со насади од овој тип тутун, во акцијата што ја спровеле вчера и завчера СВР Битола и Државниот инпекторат за земјоделство во координација, за пронаоѓање насади ...

Read More »

Продолжува исплатата на субвенциите за тутун

Министерството за финансии соопшти дека денеска на 3.504 кооперанти на Сокотаб- Битола и Алајанс Уан – Кавадарци ќе им бидат исплатени субвенциите за откупен тутун од реколтата 2013 година. Министерството исплати 88,9 милиони денари за откупниот период од 27 февруари ...

Read More »

Преку 20 Могилчани “изгореа“ од садањето тутун “вирџинија“

Над 20 семејства настрадаа во акцијата на надлежните инспекциски служби на Министерството за земјоделство, по извршената контрола на нивите на кои се одгледуваше крупнолисен тутун од типот “вирџинија“. Според ивори на порталот на Битолски весник, во Могила некои семејства претрпеле ...

Read More »

СДСМ:Во акцијата на МВР настрадаа невини земјоделци од Могила

Во врска со акцијата на МВР против “тутунопроиводителите” кои одгледуваа тутун тип “вирџинија” на црно во Могила, денеска со реакција се јави потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски. -Наместо борба со организираниот криминал со тутун и цигари, МВР ги казни невините ...

Read More »

Екс градоначалникот Велевски дециден: Јас немам садено тутун на црно

Во врска со денешните  обвинувања на потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски дека поранешниот градоначалник на Могила, Славко Велевски садел тутун тип “Вирџинија“ на црно, со реакција во јавноста  се јави Велевски. Тој вели  дека е точно оти нивите за кои ...

Read More »

Дали екс-градоначалникот на Могила произведува тутун на црно?

Потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски кој пред два-три дена излезе во јавноста со информации дека во ниви во близина на Општина Могила, се произведува на црно тутун од типот “Вирџинија“, денеска во јавноста излезе со нови моменти за оваа тутунска ...

Read More »

СДСМ:Нелегално производство на тутун “ Вирџинија “ во Могила

Покажувајќи фотографии на кои јасно се гледа дека во околината на Могила некои “ тутунопроизводители “ садат тутун тип “ Вирџинија “ на црно, потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски на денешната прес конферција побара надлежните да го утврдат идентитетот на ...

Read More »