Don't Miss
Home / Tag Archives: Венко

Tag Archives: Венко

Велигденско воскресение

                     Деновиве, кога  буквално цела Македонија беше во карантин,бидејќи од петокот во 16 часот на целата територија беше прогласен полициски час, седејќи  пред компјутерот вниманието ми го привлече  една мисла на мојот колега и пријател Венко Андоновски, кој вели: ...

Read More »

Од следната недела олабавување на рестриктивните мерки

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести денес министерот за здравство, Венко Филипче. Фазата во која се наоѓаме, со најголеми рестрикции на движењето, ќе се искористи за ...

Read More »

Регистрирани 18 нови инфицирани од корона вирусот

Денеска на редовната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче ја соопшти состојбата со КОВИД-19 во земјава и истакна дека не треба да има ниту најмал сомнеж дека не се споделуваат точни бројки, бидејќи бројките се споделуваат со официјалните ...

Read More »

Филипче: Граѓаните да не се лекуваат на своја рака

Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една контра индикација, значи не се дава на сите пациенти. Луѓето да не купуваат на своја рака или да се обидуваат да ги најдат лековите, мора да ...

Read More »

Филипче: Оптимист сум

Ова е благ почеток, точно е дека пациентите се во пораст и тоа е очекувано, но откривањето на коронавирусот во рана фаза и асимптоматските случаи, како и можноста за домашно лекување даваат надеж дека нема да се случи нешто драматично, ...

Read More »

140 лица во Битола во самоизолација

Во Битола според информации на Министерството за внатрешни работи со решение за самоизолација се 140 лица. Полицијата редовно проверува дали тие ја почитуваат препораката да седат дома. Инаку според министерот за здравство Венко Филипче денеска во Македонија нема ниту еден ...

Read More »

Оливер Спасовски и Венко Филипче утре во Табановце

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утре (вторник, 03.03.2020 година) во 11:15 часот ќе го посетат граничниот премин Табановце. Целта на посетата е проверка на системот за превенција и ...

Read More »