Home / Tag Archives: Вилма

Tag Archives: Вилма

Нови бомби на “ Јутјуб“

Од „бомбите“ кои денеска беа објавени на „Јутјуб“ каналот во коишто се слуша глас кој наликува на бизнисменот Орце Камчев, сведок во случајот „Рекет“ може да се разбере дека наводно Камчев му пишувал пораки на премиерот Зоран Заев и дека ...

Read More »

Катица (ќе)молчи кај Вилма Рускоска

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, изјави адвокатката ...

Read More »

Боки 13 колабираше за време на распитот кај Рускоска

Петнаесетина минути откако Бојан Јовановски беше спроведен од истражниот затвор „Скопје“ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, за да даде исказ за случајот „Рекет“, беше повикана Брза Помош. Јовановски на носилка беше изнесен и однесен на клиника. ...

Read More »

Утре “Боки “ ќе дава исказ за “Рекет “

Бојан Јовановски, кој е првоосомничен во случајот „Рекет“, ќе биде спроведен утре во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција од затворот во Шутка каде треба да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска. По завршувањето на увидот во доказите, ...

Read More »

Вториот телефон на Катица празен

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска потврди дека е извештачен и вториот мобилен телефон на Катица Јанева. Рускоска вели дека во него нема ништо, односно дека е форматиран со сменет I Cloud. Инаку за овој телефон, ...

Read More »

Осомничените рекетирале со години

Без намера да ѝ наштетам на истрагата што денеска ја објавија обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска, по апсењето на две лица што ја возбуди јавноста, преземајќи обврска да ја испочитувам презумпцијата на невиноста на осомничените, но и со јасна ...

Read More »

Рускоска:Груевски нарачател на настаните од 27 април!?

Од она што го имаме како докази, сметам дека поранешниот премиер Никола Груевски е нарачател на настаните што се случија на 27 април 2017 година во Собранието. Се надевам дека наскоро ќе се покрене обвинение за четворица од организаторите и ...

Read More »