Don't Miss
Home / Tag Archives: ВМРО

Tag Archives: ВМРО

Мицкоски:Иако тстот беше негативен во изолација сум

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на својот фејсбук профил потврди дека е во самоизилација, иако резултатите на тестот што бил направен се негативни. -Почитувани сограѓани, поврзано со информациите кои произлегоа за мојата здравствена состојба сакам да информирам дека до ...

Read More »

ПОДЕМ во коалиција со ВМРО ДПМНЕ

Членовите на централниот одбор на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, ја усвоија програмата за работа на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, како и програмската платформа за политичко дејствување на партијата во период 2020 – ...

Read More »

ВМРО го напушта Парламентот

Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучува дали ќе го напушти Собранието. Лидерот Христијан Мицкоски денеска изјави дека не гледа потреба ВМРО-ДПМНЕ и натаму да учествува во работата на Собранието, бидејќи не бил испочитуван договорот, денеска да се распушти Парламентот. ...

Read More »

Заев: Рејтингот на власта падна за шест отсто

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 откри дека според последните испитувања на јавното мислење, рејтингот на власта е паднат за шест отсто. -Ако водевме 11,9, сега водиме 5,9. А ВМРО-ДПМНЕ е фиксирано. Одредени слабости на власта ...

Read More »

Нови шпекулации на ВМРО ДПМНЕ

Во врска со изјавите изнесени на прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ со реакција се јавија од РЕК Битола. Тендерот за технолошко чистење на БТО системот (транспортни траки и механизација во рудникот)во РЕК Битола е спроведен во редовна постапка за јавна ...

Read More »

Политичка деменција

                                         Деновиве, откако во Собранието на Република Македонија помина Законот за прифаќање на уставните амандмани во “ ексклузивно интервју “  на јавноста и се обрати  вечно “талентираниот старо- млад политичар”  на ВМРО ДПМНЕ, Александар  Николовски, кој во самобендисан  ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ја почна трката за претседателските избори

Најдоцна до 11 јануари опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го објави огласот за пријавување кандидати за претстојните парламентарни избори во Македонија, а конвенцијата за претставувањето на кандидатите ќе се одржи на 16 февруари 2019 година, соопшти претседателот на партијата Христијан Мицкоски. Извршниот ...

Read More »

Во најновиот број на ФОКУС ќе прочитате

ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Владина службеничка ми поднела преставка дека сум ја дискриминирал оти на „Телма“ државната администрација сум ја нарекол „монструм“. Да не е монструозно, би било смешно или за сожалување? Ако е и од ДПМНЕ-очајничка, многу е! ...

Read More »

ВМРО ќе ги бојкотира Уставните измени

Врз основа на одлука на Извршиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и на заеднички заклучок на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ одлучивме да не учествуваме во понатамошните фази на процесот кој што е повеќе фарса, отколку право, а ...

Read More »

Тенденциозни измислици и шпекулации на ВМРО ДПМНЕ

  Во врска со денешната прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО – ДПМНЕ, од РЕК Битола до нашата редакција стигна демнат кој го објавуваме во целост. РЕК Битола ги демантира наводите изнесени на прес конференцијата на ВМРО – ...

Read More »