Don't Miss
Home / Tag Archives: амнестија

Tag Archives: амнестија

Амнестиите продолжуваат

Продолжува амнестирањето на обвинетите за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија, како и укинувањето на притворите за кривичните дела од претходната власт. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 ги амнестираше организаторите на иницијативата „За ...

Read More »

Пратениците први амнестирани

До сега се амнестирани 12 обвинети за настаните на 27 април во Собранието . Меѓу нив и пратениците Мукоски , Василевски , Арнаудов , Тарчуловсаки и Димов. Меѓу амнестираните се пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и ...

Read More »

И Дурловски побара амнестија

Денеска истекува рокот за поднесување барања за амнестија за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Заклучно со вчерашниот ден до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се ...

Read More »

Сите бараат амнестија

Барање за амнестија до сега поднеле 23-ца од вкупно 33-цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок. Меѓу оние за кои има потврдени информации дека веќе ги доставиле барањата е пратеникот Крсто Мукоски, Александар Василевски Нинџа и неговиот другар Никола ...

Read More »

Поднесени 38 барања за амнестија

До денеска попладне до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Петдневниот рок за доставување на ...

Read More »

Тортевски:Југ е помалку виновен од пратениците

Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно, вели адвокатот Александар Тортевски. Тој е еден од најгласните критичари на новиот Закон за амнестија, кој стапи на сила вчера. „Игор Југ има повеќе право да ...

Read More »

Пратениците ќе куртулат од обвинение со амнестијата

Обвинителката Вилма Рускоска  изјави дека веќе се поставени основите за тоа кој од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април ги исполнува условите за амнестија. Рускоска е сигурна дека законот ќе ги спаси од затвор пратениците Љубен Арнаудов, Крсто ...

Read More »

Рускоска: Не сум задоволна од законот што е донесен

Како обвинител кој вложил многу труд, многу работа во предмет, но и како граѓанин на оваа држава не сум задоволна од Законот за амнестија, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по завршување на денешното рочиште за случувањата од 27 април минатата ...

Read More »

Новинарите му понудија пари на Арнаудов, но тој повторно не даде изјава

Новинарите кои го следат рочиштето за предметот „27 април“ денеска собраа 50 евра за пратеникот Љубен Арнаудов, кој утринава рече дека од сега изјавите ќе ги наплаќа по таа цена. Сепак и покрај тоа што новинарите му ги понудија парите ...

Read More »

Арнаудов рече дека од сега ќе наплаќа по 50 евра за изјава

Пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет во предметот за 27 април, на прашање на новинарите дали ќе поднесе барање за амнестија согласно Законот кој завчера беше донесен во Собранието, рече дека од сега ќе ги наплаќа своите изјави. -Изјава давам само за ...

Read More »