Home / Tag Archives: барања

Tag Archives: барања

Колективниот договор ги гарантира правата и обврските на работниците

Деновове во Скопје, во просториите на АД ЕЛЕМ,  генералниот директор на АД ЕЛЕМ д-р Драган Миновски и претседателот на Синдикалната организација на Компанијата Јове Смилевски  го потпишаа новиот Колективен договор, со кој се уредуваат правата и обврските на вработените во ...

Read More »

Поднесени 38 барања за амнестија

До денеска попладне до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Петдневниот рок за доставување на ...

Read More »

Игласан законот за амнестија

Со 95 гласа „за“ Собранието денеска по скратена постапка го донесе Законот за амнестија. На предлогот се приклучија и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, како и Панчо Минов од ГРОМ. Предлогот е поднесен од пратениците Емилија Александрова, Фросина ...

Read More »

Во парламентот стигнаа барањата за одземање на имунитетот

Во Собранието   стигнаа барањата за одземање на имунитетот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери,кој е во шведк да ги препрати до мандатно имунитетната комисија. Во денешната акција на полицијата по наредба на обвинителството, меѓу 36-мината приведени и повикани ...

Read More »

Ќе се обештетат сите стечајни работници

Веднаш ќе бидат обештетени сите стечајни работници од фирмите во општествена, односно државна сопственост, кои ги исполнуваат условите за тоа. Доколку има потреба, за решавање на барањата за кои ќе се процени дека не исполнуваат одреден услов, може да се ...

Read More »

Панчевски местел предмети и издавал службени тајни

По денешниот четиричасовен претрес на канцеларијата на судијата Владимир Панчевски, неговиот дом, како и домови на уште двајца вработени во судот, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека прибирале докази поради отворена предистражна постапка за оддавање на службена тајна и ...

Read More »

Наместо обвинетите пасошите завршија “притвор“

 Kривичниот суд вечерва се огласи за дел од барањата на СЈО. Во низата барања на СЈО за десетина осомничени лица, меѓу нив и поранешни владини функционери се бараше и притвор, но судот денеска таква мерка не одреди. Во соопштението од ...

Read More »

“Шарена револуција“ во Битола

Во Битола не стивнуваат протестите организирани од Граѓанската иницијатива “Протестирам” , откако претседателот на државата Ѓорге Иванов ја донесе одлуката за аболиција на македонски политичари од власта и опозицијата. По Скопје, “Шарената револуција” се пресели и во Битола. Демонстрантите ја ...

Read More »

Здружението “За нас се работи“ наместо еколошки, испорачува политички барања

Во врска со најавените денешни протести на Здружението “ За нас се работи “ на кои (ќе)се бара оставка на градоначалникот на Битола д-р. ВладимирТалески со реакција се јавија од канцеларијата на градоначалникот. Во соопштението меѓу другото се вели: -Деновиве ...

Read More »

Битолските студенти прогласија Автономна зона на Техничкиот факултет

Битолските студенти ја искажаа својата поддршка за колегите од Скопскиот универзитет  и денес прогласија Автономна зона на Техничкиот факултет во Битола. Студентите ги повикаа сите заинтересирани да се приклучат во окупацијата на факултетите, која доаѓа како крајно решение на студентите ...

Read More »