Home / Tag Archives: БЕСА

Tag Archives: БЕСА

Независните пратеници против барањата на БЕСА

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Read More »

БЕСА бара да се избрише “ македонско “

Премиерот Заев е на судни маки, по  ултиматумот на БЕСА, која  се закани дека нема да гласа за уставните измени доколку во делот на државјанството не се избрише терминот „македонско“. За професорот Љубомир Фрчковски, ова е една од главните придобивки ...

Read More »

Виси двотретинското мнозинство за промена на Уставот

Виси двотретинското мнозинство за промена на Уставот – Заев ќе бара поддршка од БЕСА на Касами и Алијанса на Албанците. По сите отстапки, амнестии и попуштања премиерот сега најавува дека ќе преговара со Биљаљ Касами од Беса, како и со ...

Read More »

По Касами и Гаши влегува во Владата

По Беса на Билал Касами и Беса на Африм Гаши влегува во Владата, брифираат од партијата. Од таму велат дека премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со Гаши и  дека се договорени најголем дел од работите. И од Беса на Гаши ...

Read More »

ДУИ, ДПА и СДСМ контра Беса и Алијансата на Албанците

ДУИ освен поддршката од СДСМ за вториот круг ја обезбеди поддршката и од ДПА. Внатре партиски извори на ДПА велат дека е направен договор со ДУИ, но не открија повеќе детали. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека ДПА има ...

Read More »

До ДИК поднесени приговори од Беса и од СДСМ

До Државната изборна комисија (ДИК) до 19 часот пристигнати се 14 приговори и тоа осум од подносителот на листа на кандидати Движење Беса и шест од подносителот на листа Коалиција предводена од СДСМ. Дел од приговорите се однесуваат на постапката за ...

Read More »