Home / Tag Archives: Битолски (page 2)

Tag Archives: Битолски

Битолски мк членка на Регистерот на он лајн медиумите

Вкупно 67 членки има регистарот на професионални онлајн медиуми, кој денеска на прес-конференција го презентираа Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ). Кон процесот на креирање на регистарот се приклулчи и Стопанската ...

Read More »

Бесплатно рекламирање

                                      Во наредната година доколку пројави желба да се рекламира на страниците на Битолски весник, или да објавува огласи, конкурси, соопштенија…  Општината Битола ќе  плаќа  само  150 ден.(не е грешка) за една страница.           Тоа е резултатот од електронското ...

Read More »

Наградата на Битолски весник “ Тоде Петревски “ за Весна Шеровска

Новинарката на ТВ „Тера”, Весна Шеровска е добитничка на наградата за новинарство за 2019 гододина, која редакцијата на „Битолски весник“, веќе 15 години посмртно ја доделува во чест на прерано починатиот новинар на Радио Скопје и дописник од Битола, Тоде ...

Read More »

Ексклузивно интервју на архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, за „Битолски весник”

             Игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, архимандритот Партениј, кој иако во минатиот месец и на почетокот на годинава беше максимално  ангажиран во подготовките за прослава на Бадник и Божик, за големиот православен христијански празник Рождеството на нашиот ...

Read More »

Битола го празнува патронот на заштитникот на градот Св. Нектариј Битолски

Битола по единаесетти пат  го празнува својот светец-заштитник, Преподобен Нектариј Битолски. Одбележувањето започна синоќа со занаетчиската манифестација „Битолски еснафи“, во фоајето на Народниот театар во Битола, по што се одржа свечена културно уметничка програма, на која на самиот почеток се обрати ...

Read More »

Меморијален турнир на ветерани во ракомет и фудбал “ Мате Шундовски”

Под покровителсто на големиот вљубеник во Битола и познат  спротски работник, а во договор со  Општината Битола и Битолски весник, во пресрет на празникот 11 Октомври, петок, на 5 октомври  во Битола ќе се одржи првиот меморијален турнир за ветерани ...

Read More »

Битолски весник сведок и хроничар на Битола

Во Фоајето на битолскиот Центар за култура, а во организација на АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола и редакцијата на „Битолски весник“ е отворена изложба на тема „Од камен темелник до ТЕ Битола-3“ со што се  одбележува  јубилејот – 30 години ...

Read More »

Се за уписите во средните училишта во Битола читајте во Битолски весник

Битолски весник во утрешното издание кое излегува носи посебен прилог во кој се поместени сите услови и можности за упис во битолските средни училишта. Во соработка со училиштата и Општина Битола Битолски весник во специјален прилог ги објавува сите услови ...

Read More »

Битолски весник прослави 54 години

На 29 април, пред точно 54 години, во далечната 1964 година, во предвечерието на празникот на трудот, 1 Мај, излезе првиот број на Битолски весник. По повеќе неуспешни обиди да се издаде градски весник, група ентузијасти и вљубеници во пишаниот ...

Read More »