Home / Tag Archives: Битолски

Tag Archives: Битолски

Честитки од сите страни

По повод утрешниот роденден на Битолски весник, кој утре слави 56 години од излегувањето на првиот број( кој е испечатен на 29.04.1964 година) до редакцијата на Битолски весник стигнаа бројни честитки. Роденденот на Битолски весник ни го честитаа бројни наши ...

Read More »

Читајте во најновиот број на Битолски весник

Во најновиот број на Битолски весник кој ќе излезе од печат среда на 15 април ќе можете да прочитате: Ексклузивно Велигденско интервју со архимандритот на Бигорскиот манастир “ Св. Јован Крстител” Партениј Колумна на Менде Младеновски: Велигденеско воскресение. Функционерите на ...

Read More »

Крајно време е да се пронајдеме себе во себеси

                   -Во секое искушение што не снаоѓа, ние треба да ја пронаоѓаме Божјата семилостива промисла за нас и да го исползуваме тоа испитание за сечие добро. Нашиот народ честопати повторува една преубава изрека: „Секое зло за добро”. Ова не се ...

Read More »

Денови кога живите им завидуваа на мртвите

Репортажа од Северна Италија Специјално за Битолски весник од Италија Дејан Азевски        Мој 33 ти ден во Италија од кои барем петнаесет сум под посебни мерки и последните седум дена во целосен карантин. Ова воедно е и мојот најдолг ...

Read More »

(Пред)изборниот аманет на Ајри

                               Колку што се наближуваат предвремените парламентарни избори, така се вжештува атмосферата во јавноста околу резултатот на изборите.           Прашањето кој ќе победи на претстојните предвремени парламентарни избори како сите да не доведе во кожата на Хамлет да ...

Read More »

Битолски весник ја одложува Манифестацијата на неодредено време

                                       Редакцијата на Битолски весник, како организатор на традиционалната манифестација “ Избираме најуспешни битолчани”,по најновите препораки и мерки на Министерството за здравство ја информира битолската јавност  дека Манифестацијата, која беше (пре)закажана за сабота, 14 март е одложена.           Овој ...

Read More »

Се чека одлуката на Филипче

Битолски весник сосема подготвен ја очекува одлуката на министерот за здравство Венко Филипче за симнување на одлуката за забрана на одржување на масовни јавни собири. Според информации на Битолски весник најверојатно петок ке биде симната забраната за одржување на јавни ...

Read More »

Се е подготвено за битолските “Оскари”

                             На  девет дена пред одржувањето на Манифестацијата на Битолски весник  “ Избираме најуспешни битолчани 2019 “  се е подготвено за битолските Оскари.            Битолски весник  ги финишира подготовките за Изборот.           Како што се наближува денот на одржувањето ...

Read More »

Почнаа да пристигнуваат првите купони

                                       Само што ја најавивме акцијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2019 “ во нашата редакција и на меил адресата веќе почнаа да пристигнуваат првите купони со предлози за добивање на некое од признанијата.            Ваквиот голем  ...

Read More »

“Бисерите” на Малиот битолски Монмартр како новогодишен подарок

                                  Битолската чаршија повторно оживеа. Иако дождот кој паѓаше во саботата  во извесна смисла го поремети планот на организаторите, на изложбата  во Старата битолска чаршија да бидат презентирани 1.000 ликовни  творби, колку што насликаа учесниците на годинашниот “ ...

Read More »