Home / Tag Archives: четврток

Tag Archives: четврток

В четврток се решава судбината на РК Пелистер

По соопштението на градоначалничката Наташа Петровска дека до неа не била доставена документација за финансиското работење на РК Пелистер, дознаваме дека денеска таа ја добила документацијата по што Советот за в четврток закажал одржување на вонредна седница на која ќе ...

Read More »

Нема амнестија за тие кои се обидоа да убиваат пратеници

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога се случи организиран обид ...

Read More »

Почнува чествувањето на Велигден – денеска е Велики четврток

Започнаа подготовките за големиот христијански празник Велигден. Денеска е Велики Четврток. Црквата на овој ден споменува за тајната вечера и предавањето на синот божји.Во храмовите верниците се молат за прошка. Ова е и последната недела од големите пости. Симбол на ...

Read More »