Home / Tag Archives: членство

Tag Archives: членство

Шпанија го аминува Протоколот за ратификација на Македонија во НАТО

Шпанскиот амбасадор во САД, Сантиаго Кабанас, синоќа во Стејт департментот се сретна со заменик државниот секретар Филип Рикер и го предаде оригиналниот документ на ратификација од Пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО. Документот неделава беше изгласан во ...

Read More »

Протестот пред Собранието заврши, продолжува утре

Заврши протестот пред Собранието откако седницата за уставните измени што почна доцна попладнето, по експозето на премиерот Зоран Заев, беше презакажана за утре во 13 часот. Учесниците на протестот најавија дека утре напладне повторно ќе се соберат пред собраниската зграда ...

Read More »

Филип Петровски: Мицкоски бара алиби и затоа протестира

Поранешниот функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски, вели дека протестирањето на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, не е искрено. Според него, Мицкоски се приклучи на протестите пред Собранието денеска само за да си создаде алиби пред членството дека наводно, вели Петровски, ...

Read More »

На Македонија местото и е во Европа

Конструктивна и отворена размена на мислења за перспективите на Македонија во ЕУ имаа денеска премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Тие се согласиле дека Македонија и другите земји од Западен Балкан се партнери на ...

Read More »

Ахмети ја презентираше изборната програма на ДУИ во Битола

Лидерот на ДУИ и носител на листата кандидати за пратеници во шестата изборна единица Али Ахмети вечерва во Битола пред членови и симпатизери на партијата ја претстави платформата и програмските цели и обврски кои ќе бидат преземени кон нивните поддржувачи. ...

Read More »

Демократури

Во изминатите години, откако лидерот на  СДСМ, Зоран Заев, се закани со “бомбардирање“ на власта, се изнаслушавме какви не глаголења дека во Македонија нема демократија, дека владее режим, дека безмалку живееме во земја во која на власт е фашистичка клика, ...

Read More »

Душко Илиевски, млекарот му сврте грб на Зоран Заев

Со оглед на тоа што се чувствувам изневерен и изигран, бидејќи раководството на партијата и лидерот на СДСМ Зоран Заев одбиваат да ми ги платат  казните за прекршочните пресуди кои ги добив за протестите против Груевски и Владата, а кои ...

Read More »

Горан Милевски нов лидер на ЛДП

На шестото собрание на Либерално-демократската партија Горан Милевски од Битола е избран за нов претседател на партијата. Досегашен претседател беше Андреј Жерновски. За генерален секретар на ЛДП е реизбран Дуфе Кукоски. Собранието на ЛДП го усвои и новиот партиски статут ...

Read More »