Home / Tag Archives: човек

Tag Archives: човек

Договор за проширување дејностите на ФОД “Битола“

          Денеска во фабриката за опрема и делови ФОД “ Битола “ која работи во составот на РЕК “ Битола “ се одржа состанок, на кој присуствуваше и првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.           На состанокот стана збор ...

Read More »

Хоспитализиран стар човек од старскиот дом “ Сју Рајдер “ во Битола

                       Според информации од домот за стари лица “ Сју Рајдер “ Битола деновиве на инфективнпто одделение во Клиничката болница е хоспитализиран 85 годишен човек.             Пациентот од Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивен  од ...

Read More »

140 лица во Битола во самоизолација

Во Битола според информации на Министерството за внатрешни работи со решение за самоизолација се 140 лица. Полицијата редовно проверува дали тие ја почитуваат препораката да седат дома. Инаку според министерот за здравство Венко Филипче денеска во Македонија нема ниту еден ...

Read More »

Мицковски единствен кандидат за наследник на Груевски

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, објави дека ја прифаќа одговорноста да се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, откако денеска заврши рокот за поднесување кандидатури. Својата порака на фејсбук Мицковски ја почнува со зборовите на Винстон Черчил, „Никогаш, никогаш нема ...

Read More »

Груевски:Заев ќе ја добие лекцијата што ја заслужува

Тој за мене зборува 24 часа на ден затоа што многу добро знае дека нема капацитет и способност да преземе нешто и да го надгради тоа што досега сме го направиле. Тој е празен, неговиот капацитет, неговата визија не се ...

Read More »

Спортските училишни игри во Карпош можат да почнат

„ Спортот е најубавата работа, што може да му се случи на еден човек во животот. Затоа спортувајте, бидејќи преку спортот ќе се изградите во вистински личности, ќе се научите на одговорно и  дисциплинирано однесување,  а ќе го зацврстите и ...

Read More »

Глувци ја предизвикале заразата на таткото и синот

Од Институтот за јавно здравство, во соработка со Комисијата за преносливи болести во рамките на Министерството за здравство, велат дека врз база на микро биолошките анализи, постои сомнеж дека станува збор за хеморагична треска Хантаан која ја предизвикала смртта на ...

Read More »

Бик усмрти битолчанец

Битолчанецот со иницијали  Симе Ѓ. вчера во  претпладневните часови   го напасувал својот добиток во атарот  на селото Брезово, демирхисарско, кога во еден момент бик тежок околу 400 килограми почнал да го удара по главата и телото. Околу 11:20 часот ...

Read More »