Home / Tag Archives: донација

Tag Archives: донација

Донација од САД за Македонија

Донација од САД, која се состои од заштитна медицинска опрема за борба против коронавирусот, примија денеска вицепремиерот Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче, во присуство на американската амбасадорка Кејт Мари Брнз. – Еве нè денес на лице место ...

Read More »

Донација од АД ЕСМ за Дебар

                                      АД ЕСМ во соработка со синдикалната организација на Компанијата и Синдикатот на РЕК Битола денеска за Дебар, каде што е седиштето на хидроцентралата “ Шпилје “ испратија хуманитарна помош од два камиони  за 1.000 семејства.           Помошта се ...

Read More »

Донација за Здружението на дијабетичари во Битола

Во рамките на свеченостите по повод 28 август, Денот на рударите, денеска во Рударско енергетскиот комбинат „Битола“, сидникалната организација донираше средства за отворање на електронски едукативен центар за дијабетeс во Битола. – РЕК „Битола“ во рамките на средствата со кои ...

Read More »

Голема донација за средношколскиот дом “ Мирка Гинова”

                  Деновиве средношколскиот дом “ Мирка Гинова “ во Битола, во кој се сместени околу 300 средношколци од околните градови:Прилеп, Кавадарци,Гевгелија, Росоман, Ресен, Кичево, Охрид, диби донација од Министерството за образование и наука во вредност од над 110.000 евра.           ...

Read More »

Донација на Општината за Заводот “ Кочо Рацин “

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби 3 декември, градоначалничката Наташа Петровска во име на Општина Битола донираше телевизор за децата кои престојуваат во Заводот за рехабилитација на слух, говор и глас „Кочо Рацин” во Битола. „По информациите ...

Read More »

Скопска Пивара ќе донира фитнес рекреативен центар и паркиралиште за велосипеди

Скопска Пивара деновиве испрати понуда до Општина Битола да донира спортско рекреативен парк со фитнес справи на површина од 120 м2 на локација која ке ја одреди општината Битола. Воедно Скопска Пивара предложи да донира и паркиралиште за велосипеди. Овие ...

Read More »

Донација на Сфера

Сфера Македонија по организираната хуманитарна вечер Give – Share – Care која се одржа на 25 Декември (Понеделник) во Кафе бар Камарите Во текот на настанот беа собрани голем број на средства со кои ќе бидат купени многу едукатвни играчки и ...

Read More »

Подароци од свадбата ги донираа во Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух, говор и глас

Водени од девизата дека секогаш е вистинското време да се направи нешто добро и дека нашето малку за некого значи многу, младата брачна двојка  Ана и Игор Стојанов деновиве  направија невообичаена донација и ги усреќија децата кои го посетуваат Заводот ...

Read More »

Донација од Словачка за Здравствениот дом во Битола

Денеска, во Битола словачкиот амбасадор во Република Македонија, Мартин Безак на Здравствениот дом му подари донација од амбулантно возило за Итна медицинска помош. Станува збор за возило марка “мерцедес“ опремено со сите потребни инструменти за давање итна медицинска помош. -Со ...

Read More »

Донација на Стопанска банка а.д. Битола за поплавените региони

По  силното невреме кое на почетокот на месецот  го зафати Скопје, и предизвика поплави и големи штети на населените региони околу Скопје, Стопанска банка а.д. Битола организираше акција за помош на настраданите. Во консултација со лица од општина Гази Баба, ...

Read More »