Home / Tag Archives: дпа

Tag Archives: дпа

Партиите едногласни за одложување на изборите

СДСМ, ДУИ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера излегоа пред јавноста и соопштија дека се подготвени за одложување на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април годинава. Можноста за одложување на парламентарните избори е единствена точка на дневниот ред на лидерската средба ...

Read More »

Спасовски за најновите мерки на Владата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, веднаш после координативна средба со партиските лидери, одржа прес-конференција на која информираше за најважните прашања од состанокот на кој учествуваа замениците претседатели во Владата Радмила Шекеринска, Мила Царовска, Бујар Османи, министерот за ...

Read More »

Амди Бајрам и реформитe

По многу разговори, договори и преговори, деновиве конечно првиот министер во државата, премиерот Зоран Заев ја обзнани толку најавуваната и очекувана  реконструирана влада и новата коалиција. Судејќи по имињата на новите министри, кои седнаа на министерските фотелји и за лаиците ...

Read More »

ДУИ, ДПА и СДСМ контра Беса и Алијансата на Албанците

ДУИ освен поддршката од СДСМ за вториот круг ја обезбеди поддршката и од ДПА. Внатре партиски извори на ДПА велат дека е направен договор со ДУИ, но не открија повеќе детали. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека ДПА има ...

Read More »

Тачи: Jа преземам одговорноста за изборниот резултат на ДПА

Претседателот на ДПА Мендух Тачи целосно ја презеде одговорност за постигнатиот резултат на партијата на предвремените парламентарни избори. – Одговорноста за лошиот резултат на ДПА на изборите ја преземам целосно јас како претседател на партијата и од срце им се ...

Read More »

Тачи потврди дека разговара за влез на ДПА во Владата

Лидерот на ДПА Мендух Тачи потврди дека се водат разговори со премиерот Никола Груевски за можноста ДПА да учествува во владата. Тачи нагласи дека во разговорите засега не станало збор за дефинирање на министерски или директорски места во државните институции ...

Read More »