Don't Miss
Home / Tag Archives: енергија

Tag Archives: енергија

АД ЕСМ дел од Самитот за инвестиции за Западен Балкан организиран од ЕБОР

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Стефанов и директорот за развој и инвестиции во АД ЕСМ, Виктор Андонов се дел од Самитот за Инвестиции за Западен Балкан кој годинава се одржува во Лондон и е во организација на Европска Банка ...

Read More »

Пожар на Баирот

Синоќа  околу 22 часот во населбата Баир во Битола се случи голем пожар кој зафати  неколку куќи. Интервенираше противпожарната единица со неколку екипи, а на местото на пожарот имаше и возило на Итната медицинска помош и полицијата, а во гасењето ...

Read More »

Средба во РЕК Битола за почист воздух

Здружението За нас се работи соопшти дека  во РЕК Битола  се оствари  средбата со генералниот директор на ЕЛЕМ, а на која присуствувале претставници од неколку граѓански организации како и советници од општина Битола. Биле посочени сите видливи и реални проблеми ...

Read More »

Неактивни трите блока на РЕК „Битола“

Трите блока на термоелектраната РЕК „Битола“ од денеска не се во функција и не произведуваат струја. Еден од блоковите е во ладна резерва, вториот не работи поради ремонтот кој се изведува врз него, а третиот престана да работи откако и ...

Read More »

Роми вечерва го блокираа патот над Битола

Вечерва магистралниот пат над Битола е блокиран. Локалното население кое живее на периферијата над градот од левата и десната страна на магистралниот пат, излегло на протест во знак на револт оти како што велат останале без електрична енергија. Како што ...

Read More »

Битола до 2017 година ќе добие парно греење од РЕК

Преку користење на топлинска енергија од РЕК “Битола“, со реконструкција на топлинските системи, изградба на магистрален топлински вод во должина од околу 12,5 км од РЕК “Битола“  до градот Битола, како и модернизација на постојната примарна и секундарна топлинска мрежа, ...

Read More »