Home / Tag Archives: Гошинце

Tag Archives: Гошинце

Груевски: Институциите ќе делуваат решително и одлучно на провокации

Настанот во Гошинце е сериозен во кој учествувала група учесници чиј идентитет веќе им е познат на нашите институции и за што е известена меѓународната заедница и институциите во Косово, оцени денеска во Охрид премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Read More »

ДУИ: Граѓаните да не наседнуваат на провокации

Демократската унија за интеграција (ДУИ) по денешниот инцидент во Гошинце ги повика граѓаните да не дозволат да паднат во замка на вакви провокации и побараа од институциите побрзо расветлување на случајот.   – Граѓаните не треба да бидат вознемирени, но ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ го осуди нападот на караулата Гошинце

Повикуваме институциите одлучно и решително да постапат за расчистување на овој случај, и да ја обезбедат законитоста, сигурноста и стабилноста по сите основи, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во кое најостро се осудува терористички настан во селото Гошинце. – ...

Read More »

Котевски: Се обезбедуваат услови за увид во караулата Гошинце

Теренот околу караулата Гошинце, која ноќеска беше нападната, се обезбедува и се создаваат услови за непречено и безбедно одвивање на увидот, изјави попладнево портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски.   Во Гошинце и во околината се распоредени единици ...

Read More »

Терористи од Косово ја нападнаа караулата во Гошинце

Караулата Гошинце синоќа околу 2:40 часот по полноќ беше цел на терористички напад. Нападот го извршиле четириесетина маскирани и добро вооружени лица, кои носеле униформи со ознаки на УЧК. Ова го соопшти помошник- министерот за односи со јавност на МВР, ...

Read More »