Don't Miss
Home / Tag Archives: група

Tag Archives: група

Од 38, 25 пратеници на ВМРО ДПМНЕ се за предвремени избори

Досега 25 членови на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, која сега е сведена на 38 парламентарци, се потпишани на барањето за одржување предвремени парламентарни избори и формирање техничка влада – 100 дена претходно. Ова го јавуваат  извори од парламентарното мнозинство, според ...

Read More »

Независните пратеници против барањата на БЕСА

Пратеничката група, составена од осумтемина пратеници на опозицијата кои гласаа за отворање на Уставот, е против барањата на БЕСА. Од таму сметаат дека не треба да се менува она што е Договорено со Грција, односно дека треба да остане државјанството ...

Read More »

Проект за превенција на дијабетот

Во оранизација на Клиничка Болница Битола се одржа координативен состанок на македонските и грчките партнери во рамките на проектот COMETECH дел од програмата за прекугранична соработка Грција -Македонија 2014-2020. Имено се работи за грант добиен од Европската Унија во рамките ...

Read More »

Се ситни пратеничката група на ЛДП

Се ситни пратеничката група на ЛДП. Никица Корубин, пратеник од редовите на ЛДП, објави  дека ќе настапува како независен пратеник. „Сакам да ве информирам, дека од денес настапувам како независен пратеник/ЛДП во Собранието на Република Македонија, во рамките на пратеничката ...

Read More »

Независните не се попишманија, Заев обезбеди двотретинско мнозинство

Пратеничките групи се консултираа за предлог текстот на законот за амнестија, изјави денеска Нола Исмајловска, пратеник од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. Таа кажа дека осумтемина пратеници од оваа параламентарна група ќе ги поддржат реформските ...

Read More »

Наскоро нова пратеничка група

Осумтемина пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за пристапување кон уставни измени се уште го договараат натамошниот начин на делување во Парламентот. До понеделеник би требало да се официјализира, најверојатно, формирање на уште една пратеничка група во Собрание, ...

Read More »

Совети на полицијата за празниците

За безбедно прославување на Новогодишните и Божиќни празници, Секторот за внатрешни работи Битола, Ви препорачува да ги почитувате следните совети: НЕ КОНЗУМИРАЈТЕ АЛКОХОЛ ВО ГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ-АЛКОХОЛОТ Е ГЛАВНА ПРИЧИНА ЗА СООБРАЌАЈНИ НЕЗГОДИ Но доколку планирате да конзумирате алкохол-немојте да управувате ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата на Советот во Битола

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општината Битола денеска ја напуштија седницата на Советот, во знак на протест од односот на актуелната власт кон притворените лица за настаните од 27 април, како и во знак на поддршка за сопратијците што ...

Read More »

Во парламентот стигнаа барањата за одземање на имунитетот

Во Собранието   стигнаа барањата за одземање на имунитетот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери,кој е во шведк да ги препрати до мандатно имунитетната комисија. Во денешната акција на полицијата по наредба на обвинителството, меѓу 36-мината приведени и повикани ...

Read More »

Октетот од “ Владо Тасевски “ годинешни најталенти во Карпош

По шести пат, традиционално, во присуство на родители, ученици, директори на основните училишта Општина Карпош ја организираше манифестацијата „ Карпош има талент“. Во холот на ООУ „ Владо Тасевски“, претставници од сите  десет основни училишта на територијата на локалната самоуправа ...

Read More »