Don't Miss
Home / Tag Archives: Хрватска

Tag Archives: Хрватска

Традиционален Божикен и Новогошен концерт на “ Марко Марулиќ“

Во организација на Хрватскиот културен центар и Македонско-хрватското друштво “Марко Марулиќ“, а во соработка со Центарот на култура, во Битола се одржа традиционалниот Божиќен и новогодишен концерт. -Оваа година сакавме да ја промовираме далматинската песна преку далматинските клапи- женската клапа ...

Read More »

Уапсена криминална група за местење натпревари во Македонија

Словенечката и хрвaтската полиција разбија меѓунардона криминална група вмешана во спортска корупција, илегално обложување и обиди за местење фудбалски натпревари во неколку држави, меѓу кои и Македонија, Србија и Чешка, соопшти Eвропол. Девет лица во Словенија и две во Хрватска ...

Read More »

Божикен концерт на младинскиот женски хор „Стив Наумов“

Заедницата на Хрвати од Македонија во Битола, во соработка со Католичката црква „Пресвето срце Исусово”, вечерва организираат традиционален божикен концерт. На концертот ќе бидат изведени божикните песни од западниот и источниот обред, како и  божикни песни од другите народи, пригодни ...

Read More »

Денот на државноста на Хрватска со пригодна свеченост ќе се одбележи во Битола

По повод Денот на државноста на Р.Хрватска, Македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар Марко Марулиќ од Битола,во соработка со хрватската матица на иселеници Сплит и битолскиот Завод и музеј, традиционално и оваа година ја организираат манифестацијата за одбележување на овој ...

Read More »

Петир: ЕУ е виновна за се што се случува во Македонија

Хрватската европратеничка Маријана Петир директно ја обвини Европската унија за сегашната политичко-безбедносна ситуација во Република Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Брисел на синоќешната расправа за Македонија во Европскиот парламент, политичарката од Хрватска го посочи прстот кон официјален ...

Read More »

Битолските лајонси се збратимија со лајонси од Хрватска

 Лајонс клубот Битола се збратимува со Лајонс клубот Нашице, а Лајонс клубот Хераклеја со Лајонс клубот Валпово-Белишќе, и двата од Република Хрватска. Звонимир Цветановски, член на Лајонс клуб „Пајко маало“- Скопје е избран за нов гувернер на Лајонс Дистрикт132 Македонија ...

Read More »

Јосиповиќ го призна поразот, Китаровиќ прва жена- претседател на Хрватска

“Дозволете ми да `и честитам на изборната победа на новоизбраната претседателка г-ѓа Колинда Грабар Китаровиќ“, изјави вечерва досегашниот хрватски претседател и кандидат на владејачката лева коалиција Иво Јосиповиќ пред приврзаниците во изборниот штаб. Тој им се заблагодари на сите кои му ...

Read More »

Само 1,5 отсто предност на Јосиповиќ пред Грабар Китаровиќ

Во втор изборен круг за претседател на Хрватска ќе се натпреваруваат Иво Јосиповиќ од СДП и Колинда Грабар Китаровиќ од ХДЗ, објави Јутарњи лист. До 22 часот обработени се резултатите од 6.090 избирачки места (95,91 отсто). Излезноста била 47,11 отсто, ...

Read More »

Културно- уметнички концерт на Новаци и КУД Далмација

Продолжува соработката на двете збратимени општини Новаци и Дуги Рат. Овојпат на гости во Новаци дојде културно- ументичкото друштво Далмација кое заедно со културно ументичкото друштво Новаци одржаа заеднички концерт на традиционални песни и танци. -Имаме огромно задоволство да им ...

Read More »

Академијата “ЗА НЕД ДО” на светско првенство во Хрватска

По селективниот турнир на кој зедоа учество над 90 натпреварувачи во сите категории и дисциплини, Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола ја направи својата селекција од најдобрите за оваа година, кои и оваа година ќе ја претставуваат ...

Read More »