Don't Miss
Home / Свет / Само 1,5 отсто предност на Јосиповиќ пред Грабар Китаровиќ

Само 1,5 отсто предност на Јосиповиќ пред Грабар Китаровиќ

Во втор изборен круг за претседател на Хрватска ќе се натпреваруваат Иво Јосиповиќ од СДП и Колинда Грабар Китаровиќ од ХДЗ, објави Јутарњи лист.

До 22 часот обработени се резултатите од 6.090 избирачки места (95,91 отсто). Излезноста била 47,11 отсто, а имало 26.880 неважечки ливчиња.

Најмногу гласови во првиот круг добил Јосиповиќ – 38,56, а Грабар Китаровиќ е веднаш до него со 37,12 отсто.

 

 

Фото: Јутарњи лист

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*