Home / Tag Archives: изборна (page 2)

Tag Archives: изборна

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 51 мандат, СДСМ – 49

Државната изборна комисија ги објави прелиминарните резултати, според кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а опозициската СДСМ 49. Во ИЕ1, СДСМ освои 92.247 гласа или 42,35 проценти од гласовите, наспроти 72.842 гласа, односно 33,44 проценти за ВМРО-ДПМНЕ. Зад нив се ...

Read More »

Прелиминарни резултати според ДИК: Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 1,24 отсто

Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, според прелиминарните резултати што ги објави Државната изборна комисија, освоила 449.437 гласови, односно 37,98 проценти, додека коалицијата предводена од СДСМ освоила 434.835 гласови, односно 36,74 проценти. Првпат во историјата на Македонија изборната трка е сосема изедначена и двете најголеми ...

Read More »

Вообичаена излезност во Могила

Изборите во општината Могила која припаѓа на Четвртата изборна единица се одвиваат вообиечаено. Според зборовите на претседателот на Општинската изборна комисија, Славко Велевски од запишаните 5455 гласачи, до 13 часот гласале 1785 гласачи што е 32,72%. Се гласа на 23 ...

Read More »

Вообичаена излезност во Битола

Според зборовите на претседателот на Општинската изборна комисија, Зоран Насев изборите во Битола се одвиваат во фер, мирна и демократска атмосфера. Излезноста во однос на претходните избори е вообичаена. До десет часот,  на изборите излегле да гласаат 10.613 гласачи што ...

Read More »

ДИК: Гласањето се одвива во најдобар ред, не се пријавени нарушувања

Во посебниот извод од Избирачкиот список за лица кои поднеле пријава за гласање во странство се запишани 20.573 гласачи. Своето избирачко право ќе може да го остварат во текот на денешниот ден на 46 избирачки места во странство. Сите гласачки ...

Read More »

Расте бројот на членови на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Бројот на членови на ВМРО-ДПМНЕ во Битола постојано се зголемува. Тоа е најдобра потврда дека политиките кои ги води нашата партија не само што се прифатени и поддржани од нашите членови, туку и од најголемиот број граѓани, кои постојано ни ...

Read More »

Ахмети ја презентираше изборната програма на ДУИ во Битола

Лидерот на ДУИ и носител на листата кандидати за пратеници во шестата изборна единица Али Ахмети вечерва во Битола пред членови и симпатизери на партијата ја претстави платформата и програмските цели и обврски кои ќе бидат преземени кон нивните поддржувачи. ...

Read More »

Делов: За пет години од Битола иселени 30.000 битолчани

Во последните пет години од Битола се исселени над 30.000 граѓани,  од Ресен се иселиле над 1.900 жители, а од Охрид  околу 8.000 жители. Срамно е за една држава нејзините граѓани да вадат пасоши на други држави, за да бараат ...

Read More »

Шекеринска: Да се запре иселувањето

Носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата преводена од СДСМ во ИЕ5, Радмила Шекеринска денеска во Битола истакна дека средбите на терен во три различни општини од оваа ИЕ покажале оти во секое семејство по барем еден член е ...

Read More »

ДИК: Право на глас имаат 1.784.416 граѓани

Во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември запишани за гласање се 1.784.416 полнолетни државјани на Република Македонија. Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го заклучи Избирачкиот список за претстојните избори и го одреди изгледот на избирачкото ...

Read More »