Home / Tag Archives: казни

Tag Archives: казни

Евтино купена слобода

Годината која штотуку измина, граѓаните на Република Македонија долго време ќе ја паметат. Но 2018 година сигурно никогаш нема да ја заборават дел од обвинетите  за настаните на 27 април, кои наместо да се соочат со  долгогодишни затворски казни за ...

Read More »

Заев: Казни ќе има но ке бидат поблаги

Премиерот Зоран Заев рече дека Законот за амнестија, што веќе се дебатира, ќе се комплетира до крајот на оваа или почетокот на идната недела и со него јасно ќе се разграничи што значи учество во насилство, кревање рака, организација и ...

Read More »

Изречени пресудите за Диво Насеље

За тероризам и терористичка организација  во Диво Насеље судот  прогласи за виновни 33-ца обвинети.  Седуммина од нив, Анди Красниќи Aлијас командант Малишева, Деме Шеху, Фадиљ Фејзулаху  Насуф Бекири, Валдет Зекај, Бек Бајра, Фејзула Рушитовски добија доживотни затворски казни. Четворица обвинети ...

Read More »

За неплаќање куќен фонд по 300 евра казна

Во измиантиот период актуелниот градоначалник на Битола,  Владимир Талески не се пресметуваше само со политичките неистомисленици и медиумите, туку и со обичните граѓани. Иако Талески ги брои последните часови од својот  трет мандат тој само на неколку дена пред да ...

Read More »

СВР-Битола со зачестени сообраќајни контроли

СВР-Битола во измината недела изврши сообраќајна контрола на 3.019 возила и при тоа констатирани се 568 прекршоци, информираат од Секторот за односи со јавност на СВР-Битола. Најголем дел од сообраќајните прекршоци во 119 случаи има пречекорување на дозволената брзина, во ...

Read More »

Санитарната инспекција ги “ исчисти џебовите “ на директорите и жиро-сметките на училиштата во Битола!?

Освен две основни и едно средно училиште речиси сите други училишта во Битола ќе мора да платат парична казна затоа што не извршиле дератизација на училиштата. Покрај со парична казна од 3.000 евра, санитарните инспектори им одредија казна и на ...

Read More »

СВР Битола: При сообраќајни контроли на 1680 возила, констатирани се 422 прекршоци

Во текот на изминатата седмица (13-19.10.2014 година) од страна на полициски службеници од СВР- Битола, при сообраќајни контроли се контролирани вкупно 1680 возила, при што се констатирани 422 прекршоци и тоа: – Во 12 случаи е констатирано присуство на алкохол ...

Read More »

Изречени пресудите за аферата “ Шпион “

Во Основниотсуд “Скопје 2“  се изречени пресудите на обвинетите во аферата “ Шпион “. Петнаесет години затвор доби поранешниот агент на Агенцијата за разузнавање Марјан Ефремов, Ване Цветанов е осуден на три години, а генералот од МВР Горан Стојков на ...

Read More »