Home / Tag Archives: Клиничка

Tag Archives: Клиничка

Дали Клиничката болница во Битола се “ инфицира “ од политика

                             Откако претходно докторот на интерното одделение при Клиничката болница во Битола, Боби Трајковски  на својот фејсбук профил јавно му се обрати  на министерот за здравство, Венко Филипче, дека на ова одделние дури 4 дена ги очекувале резултаите од ...

Read More »

Во Битола состојбата стабилна

Во Битола состојбата со корона вирусот е стабилна. Главно граѓаните ги почитуваат препораките на Министерството за здравство. Тоа што посебно радува е состојбата во Клиничката болница, која според информациите кои денеска ги добивме нема ниту еден заболен од корона вирусот.

Read More »

Во Новата година во Битола родени 4 девојчиња

Ако денот се познава  годината во Битола во 2017 година ќе биде мошне плодна. Само неколку минути по влегувањето во новата 2017 година во Битола на свет дојдоа 4 новороденчиња. Според зборовите на дежурниот гинеколог на Клиничката болница во Битола, ...

Read More »

Шведска донација за Клиничката болница

Клиничката болница во Битола денеска доби донација од Хуманитарната организација за помош и солидарност од Шведска. Донацијата се состои од медицинска опрема и матријали. Директорот на медицинскиот центар „Д-р Трифун Пановски“-Битола, Василе Најдовски информира дека станува збор за медицинска опрема ...

Read More »

126 волонтери во Клиничката болница добија договори за редовен работен однос на неопределено време

Сто дваесет и шест волонтери во Клиничката болница од Битола добија договори за трансформација на волонтерските договори во редовен работен однос на неопределено време  и решавање на нивната социјална и егзистенционална ситуација. Според директорот на Клиничката болница во Битола, Василе ...

Read More »

Кривична пријава за вработена во Клиничката болница

СВР- Битола поднесе кривична пријава против триесет и две годишна битолчанка , за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување”. Во ноември и декември 2014 година, во Клиничка болница во Битола – Одделение за физикална медицина и рехабилитација ...

Read More »

Зависноста од хероинот посилна од мајчинската љубов

По среќното и драматично породување во Клиничката болница Колку што веста за среќното и драматично породување на младата мајка Т.Д. (22), врз која првпат беше применат методот за интраосеална инфузија, или давање инфузија директно преку коскената срцевина, ги израдува вработените ...

Read More »

Ѝ дадоа име Васка во знак на благодарност на д-р Васо

Драматично породување во Клиничката болница Мислам дека беше три часот по полноќ. Веќе бев потонат во длабок сон кога заѕвони мојот домашен телефон. Во првиот момент помислив да не се јавувам и да не одговорам на повикот, бидејќи сметав дека ...

Read More »

Стентон градба ќе управува со паркингот и во Клиничката болница!?

Фирмата “Стентон градба“ што ги одржува паркинзите во Битола под концесија, од понеделник,  ќе управува и со паркинг- просторот во Клиничката болница, дознава порталот на Битолски весник. На третиот по ред конкурс за давање паркинг под концесија во Клиничката болница, ...

Read More »