Don't Miss
Home / Tag Archives: комитет

Tag Archives: комитет

Чистка на Тошевски во ВМРО ДПМНЕ

Доцна синока новиот лидер на  ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Иванчо Тошевски го престави новиот Општински комитет на партијата.Општ впечаток е дека Тошевски се збогува со најголемиот број стари членови на партијата и дека им се заблагодари на усугите на сите блиски ...

Read More »

Мицковски веќе ја обезбеди поддршката на делегатите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, досега ја обезбедил поддршката од околу 200 од вкупно 540 делегати што треба да го изберат новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот закажан за 22 и 23 декември во Валандово, чие оддржување стана неизвесно, ...

Read More »

Централниот комитет ја отфрли оставката на Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, но членовите кои гласале јавно, не прифатиле да се оди на Конгрес за избор на нов лидер. Само триесетина членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ гласале „за“ оставката на Никола Груевски и ...

Read More »

Конгрес на ВМРО ДПМНЕ на 23 декември

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва договори да биде свикан Конгрес на партијата на 23 декември. На Конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот на партијата, Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена. „Независно каков ќе биде резултатот од ...

Read More »

Заев утре во обиколка на Идризово

По барање на Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет, премиерот Зоран Заев утре ќе го посети затворот „Идризово“ за да се запознае со состојбите во најголемиот затвор во државата. „Идризово“ е познат по пренатрупаноста, крајно нехуманите услови за престој на затворениците, ...

Read More »

Груевски избра нов ИК,Бетмен нов член

ВМРО-ДПМНЕ избра нов Извршен комитет. На листата која што предмалку ја објави членот на Извршниот комитет, Антонијо Милошоски се најдоа многу нови имиња, како професорот Драги Димитровски, нефрологот Игор Николов, како и пратеникот Зеќир Рамчиловиќ.  Досегашниот генерален секретар на партијата ...

Read More »

Груевски: Ако ДИК ја одземе победата, нема да учествуваме во прегласување

Лидерот на ВМРО ДМПНЕ, Никола Груевски, се обрати пред насобраните граѓани што протестираат пред канцелариите на Државната изборна комисија. – Предмалку заседаваше извршниот комитет на ВМРО ДМПНЕ и донесе проглас со кој ќе ги информираме сите чиишто очи се вперени ...

Read More »

Протест против ДИК пред седиштетето на ВМРО ДПМНЕ

Во врска со “игрите“ околу утврдувањето на пратеничките мандати  на ДИК, пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ се собраа голем број членови на партијата. За причините за протестното  собирање  пред седиштето на  ОК на ВМРО ДПМНЕ изјава даде портпаролката на ВМРО ...

Read More »

Расте бројот на членови на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Бројот на членови на ВМРО-ДПМНЕ во Битола постојано се зголемува. Тоа е најдобра потврда дека политиките кои ги води нашата партија не само што се прифатени и поддржани од нашите членови, туку и од најголемиот број граѓани, кои постојано ни ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ им оддаде почит на загинатите во Вејце

По повод  одбележувањето на 15. годишнината од загинувањето на припадниците на безбедносните сили кај Вејце во конфликтот во 2001 година, денес кај споменикот на бранителите пред СВР Битола, споменикот “Ангел“ во градскиот парк во Битола и споменикот на загинатите бранители ...

Read More »