Home / Tag Archives: Корона

Tag Archives: Корона

Блиски членови на покојниот битолчанец позитивни на коронавирусот

                             Според здравстевниот билтен на Министерството за здравство во Битола  во изминатото деноноќие  регистрирани се две лица позитивни на коронавирусот.           Двајцата новозаболени од  ковид 19,  според  информацијата од Министерството  за здравство  се членови на потесното семејство на 63 ...

Read More »

Шест нови жртви од коронавирусот

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-1, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1, Велес-3, Гостивар -2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 ...

Read More »

Политичка пандемија

                                      Македонија како и цел свет веќе повеќе од еден месец  се бори со пандемијата на векот, корона вирусот.           Иако сите претпоставки  како на епидемиолошките стручњаци и обичните лаици  се дека пандемијата уште долго време ќе не следи, ...

Read More »

Србија почнува со масовно тестирање

Србија од вечерва почнува да го применува кинескиот “рецепт“ за справување со корона вирусот. Тие почнуваат со масовно тестирање на граганите. По кинескиот “рецепт “ Србија поради недисциплина на гражаните драстично ги зголемува затворски казни и стартува со масовна изолација ...

Read More »

Благ раст на инфицираните од корона вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес конференција рече дека бројот на заразени со корна вирусот во Македонија е во пораст, но дека растот е благ и се надева дека тоа така ќе остане. -Направивме план за ставање во ...

Read More »

Општината со нови мерки против корона вирусот

Општина Битола донесе нови превентивни мерки за заштита од Ковид-19. Градоначалничката Наташа Петровска информира дека во функција е нов возен ред во општинскиот линиски превоз на патници, а од денеска се воведува и нов начин на работа на административните службеници. ...

Read More »

Излекувана првозаразената пациентка од корона вирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека првата пациентка со коронавирус во земјава денеска заминува на домашно лекување. Таа била по вторпат тестирана по дијагностицирањето на вирусот според насоките и препораките на Светската здравствена организација. Првиот случај на коронавирус во земјава беше ...

Read More »

Сет мерки на Владата за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција соопшти дека по препорака на Комисијата за заразни болести, владата прифатила сет на дополнителни мерки за борба против ширењето на коронавирусот. Ова следува откако вчера беше регистриран првиот случај на локална трансмисија, ...

Read More »

Филипче: Нема новозаболени од корона вирусот

Пациентката која има коронавирус и е на Клиниката за инфективни болести се чувствува добро и веќе трет четврт ден е без температура. Полека влегува во постабилна фаза од болеста. Нема нови пациенти кои во овој момент се тестираат за коронавирусот, ...

Read More »