Home / Tag Archives: Ковид

Tag Archives: Ковид

Регистрирани 72 нови позитивни на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Дебар-4, Штип-3, Прилеп-1, Тетово-2, Струга-9, Велес-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-4, Гевгелија-3, Крива Паланка -1, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, ...

Read More »

Нов 41 случај на ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 29 излекувани пациенти. Од нив 4 пациенти од болничко лекување и 25 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје – 21, ...

Read More »

За непочитување на Уредбите казни од 1.000 до 2.000 евра

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше за двете Уредби со законска сила кои што ги донесе Владата на Северна Македонија на последната седница по предлог на Министерството за економија.Уредбите се однесуваат за примена на Законот за трговија ...

Read More »

Регистрирани нови 66 инфицирани случаи

Министерството за здравство информира дека за пациентка која пред два дена почина во ГОБ „8 септември“ денеска е пристигнат резултат на брис кој покажал присуство на Ковид-19. Пациентката на возраст од 76 години, од Скопје, била хоспитализирана во болницата со ...

Read More »

САД со 1,1 милиони долари ќе ѝ помогнат на Македонија во борбата пандемијата

Американската влада ќе одвои 1,1 милиони американски долари за да го ублажи ширењето на појавата на ковид-19  Северна Македонија. Преку Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД), Соединетите држави ги обезбедуваат овие средства на Светската здравствена организација (СЗО) и Фондот за ...

Read More »

Казнени налози за 20 лица

Основното јавно обвинителство Битола денеска до Основниот суд Битола поднесе предлози за определување казнени налози против вкупно 20 лица, сите обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот ...

Read More »

22 новозаболени од “Ковид 19“

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција информираше дека се дијагностицирани 22 нови пациенти со коронавирус, со што вкупната бројка во моментов изнесува 136 лица, при што посочи дека во текот на ноќта на Клиниката за ...

Read More »

Молитва на отец Партениј за верниците

Возљубени верници, поклоници и пријатели, Согласно новонастанатата состојба со ширењето на Ковид-19 (корона вирус) во Македонија и препораките на Светската здравствена организација, на Вселенската Патријаршија и на Светиот Синод на МПЦ – Охридска Архиепископија, како и во согласност со најновите ...

Read More »

Извршени 79 контроли

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната прес конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски надзори од повеќе инспекциски служби во надлежност на Советот, кои интензивно се спроведуваат на терен, со цел да гарантираат целосно почитување на мерките ...

Read More »