Home / Tag Archives: кривичен

Tag Archives: кривичен

Ќосето мора да се соочи со правдата

Горан Ангелов Ќосето, кој е обвинет за „крвавиот четврток“ од Собранието, поднел жалба до Апелација, на одлуката на Кривичен суд дека не е опфатен во амнестијата“. Инаку досега Митко Чавков, Душко Лазаров, Игор Дурловски, Јане Ченто одлучија да на бараат ...

Read More »

Мијалков останува без пасош

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, го одби како неосновано барањето за укинување на мерките за претпазливост на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет од СЈО во случаите „Таргет“ ...

Read More »

Митревски останува прв синдикалец

По девет месеци откако беше избран Дарко Димовски за в.д. претседател на ССМ, се уште не е впишан во Центарлниот регистар. Управниот суд одлучи спротивно на налогот на Врховен со кој требаше да му наложи на Централниот регистар да го ...

Read More »

СЈО ги враќа пасошите, бара притвор за осомничените

Специјалното јавно обвинителство ги подготвува жалбите по решенијата на Кривичниот суд со кои се одбиваат сите барања за притвор за обвинети во предметите на Катица Јанева. За притворите сега ќе одлучува Апелациониот суд кој има рок од два дена по ...

Read More »

Скопје во блокада

Десетици граѓани денеска со своите автомобили го блокираа булеварот Гоце Делчев пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. До судот се поднесени и барања за одредување на притвор на ...

Read More »

Крвичниот суд даде виза да му се суди на Талески

Кривичниот суд за оценка на обвинителен акт го одобри обвинителниот акт за случајот „Транспортер” на СЈО. Ви соопштениeтo nа кривичниот суд се вели: „Советот за оценка на обвинителен акт кој постапуваше по обвинителниот акт поднесен од страна на Основното јавно ...

Read More »