Home / Tag Archives: Латас

Tag Archives: Латас

Латас прво градел подоцна барал дозволи

Нови 33 „бомби“, денеска беа објавени на судското рочиште за случајот „Тревник“, во кој објвинети се Драган Павловиќ Латас и неговите двајца браќа, Срѓан Павловиќ и Звездан Павловиќ. Овие аудио разговори, во траење од еден час и 50 минути, на ...

Read More »

Латас си поднесе оставка од уредник на Сител

Драган Павловиќ Латас поднесе оставка од функцијата Главен и одговорен уредник во ТВ Сител. Во оставката, која ја објавија медиумите, се вели: ,,Оставката ја поднесувам со цел – заштита од понатамошни притисоци кон мене како новинар и кон медиумот во ...

Read More »

Латас меѓу најприслушкуваните

Во најголем дел од прислушуваните разговори се јавуваат поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, како и новинарот, Драган Павловиќ Латас, изјавија обвинителите од СЈО во гостување на 1ТВ. Тие открија уште еден податок, непознат за јавноста, дека меѓу најприслушуваните ...

Read More »

Латас бара да има ист третман како Заев

Две од трите фирми на новинарот и бизнисмен, Драган Павловиќ- Латас, обвинет за даночно затајување во случајот „Тотал“ на СЈО биле регистрирани на неговата домашна адреса во Зелениково. Третата пак, судските курири воопшто не ја ни пронашле на нејзината локација ...

Read More »

Латас бил заборавен да плаќа данок

Во последната листа на должници на Управата за јавни приходи се наоѓа и фирмата „Тотал маркетинг“ чиј управител е новинарот и уредник, Драган Павловиќ Латас. „Тотал маркетинг“ и должи на државата 23.000 евра за неплатен данок на додадена вредност. Основна ...

Read More »

(Не)угледни граѓани или криминалци

Деновиве, кога се актуелни разгледувањето на жалбите на осомничените од СЈО  во скопска Апелација, за враќање на нивните патни исправи, бев во Скопје, каде  имав средба со неколкумина мои стари колеги, новинари. На средбата  присуствуваше и новинарот Томислав Кежаровски, популарниот ...

Read More »

Латас куртули од Шутка, останува без пасош

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. Повисокиот суд ги потврди одлуките на Кривичниот кој одлучи наместо да ги испрати во затворот во ...

Read More »

СЈО инсистира на притвор за Латас и Ивона

Специјалното јавно обвинителство инсистира на притвор за уредникот во ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас кој е обвинет во случајот „Тотал” за даночно затајување. СЈО бараше притвор, а Кривичен совет од скопска единица го одби и му изрече мерка претпазливост. Пред кривичен ...

Read More »

Цело раководство на ВМРО ДПМНЕ без пасоши

Кривичниот суд не им определи мерка притвор на челниците на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, обвинети од СЈО за случајот „Титаник 1“, но одлучи да им ги одземе патните исправи. Без пасош ќе ...

Read More »

Латас и Ивона без пасоши

Кривичниот совет вечерва објави дека се донесени одлуки за дел од барањата за притвор и мерки за претпазливост од СЈО. На Ивона Талевска и е одземен пасошот и треба да се јавува во судот секој понеделник, а иста мерка е ...

Read More »